Šéf ODS Petr Fiala je přesvědčen, že nebýt opozice, tak vláda Andreje Babiše (ANO) nedokáže lidem v koronavirové krizi pomoct. Jemu, jako předsedovi nejsilnější opoziční strany, prý lidé rozumějí. I proto věří, že po volbách v roce 2021 bude sestavovat vládu.

„My jsme byli ti, kdo se choval odpovědně a konstruktivně a naše návrhy se uskutečnily. Dost jsme pomohli lidem. Kdyby nebylo našich návrhů, lidé nedostanou žádnou pomoc,“ uvedl Fiala pro Deník N.Podle předsedy vlády Andreje Babiše je to však čirý nesmysl. Řekl, že ODS vždy něco slibovala a ve chvíli, kdy to ve vládě mohla prosadit, dělala přesný opak. „Všichni si pamatují hlavně to, že když ODS něco říkala, tak potom ve vládě dělala úplný opak. Navyšovala daně. To DPH, které mi teď snižujeme, ODS během své vlády zvyšovala. ODS, která zavedla daň z nabytí nemovitosti 1. ledna 2013, jsme my teď zrušili. ODS byla ta, která slibovala rovnou daň 15 procent a během své vlády udělali megapodvod na všechny zaměstnance a zavedli superhrubou mzdu, čímž navýšili základ o 34 procent a místo 15 to ve výsledku bylo 20 procent. ODS prostě vždycky něco říká a slibuje, a když má možnost, prosazuje úplně jiné věci,“ vyjádřil se premiér.


„Pokud ve Sněmovně zazněly z opozice nějaké nápady, třeba o nájemném nebo jiné věci, tak samozřejmě jde o kroky, které byly zavedeny i v jiných státech. Netvrdím, že to opozice neříkala, ale je třeba rozdělit to, že když my něco slíbíme, tak to zrealizujeme. Oni jen slibují a pak to nesplní!“ zakončil Babiš.