V lednu 1998 si devítiletý Honzík na mámě vyprosil, aby ho pustila ke kamarádovi na počítač. Kousek od domu v Podolské ulici Honzík ještě potkal dětského lékaře. Ten se ho ptal, kam jde. Pak už chlapce nikdo neviděl. Když asi o hodinu překročil dobu, kdy se měl vrátit domů, začali ho rodiče hledat. Nezůstala po něm ale ani stopa. Rodina za nalezení Honzy slibovala nejprve 100 tisíc a později částku zvýšila na milion. Veškerá snaha byla marná.


 


Kriminalista Josef Mareš je šéfem pražské mordparty. V říjnu 2010 vedl tým, který pátral po Aničce J. (†9) z Prahy a dopadl jejího vraha. Detektivové pod jeho vedením také zatkli pražského taxivraha. Ve svých začátcích působil například v týmu, který vyšetřoval orlické vraždy. Matka Honzíka ho však viní z necitlivosti, z nepřipravenosti, z toho, že ji nebral vážně.


@em-1
Policie odmítala nechat Ivanu Nejedlou nahlédnout do spisu, v němž je uvedeno, jak se po Honzíkovi pátralo, protože prý nebyly zahájeny úkony trestního řízení, a tak matka neměla postavení poškozené a spis byl veden jako pátrací. Ústavní soudci ale v úterý dospěli k závěru, že policie takovým postupem porušila právo na ochranu rodičovství i právo na účinné vyšetřování. Policii tedy zakázali, aby v porušování práv pokračovala. V praxi by to mělo znamenat, že se matka konečně dostane k obsahu spisu.


@em-2