Podle Hamáčka platí, že kandidátem ČSSD na ministra kultury zůstává Šmarda. „Očekávám, že předsednictvo to potvrdí. Druhou alternativou je, že předsednictvo rozhodne, že ministři ČSSD podají demisi a z vlády odejdou,“ uvedl Hamáček po zhruba hodině a půl dlouhém jednání v Lánech. Zeman podle něj neřekl, zda bude pondělní rozhodnutí předsednictva sociální demokracie respektovat.

 

„Je to cesta do neznáma, protože prezident neřekl jasně, jestli bude rozhodnutí ČSSD respektovat. Já mám ale jasno,“ řekl dále Hamáček chvíli po setkání s hlavou státu. Jaké důvody má prezident k tomu, aby se mu Michal Šmarda „nezdál“ ideálním kandidátem, předseda ani ministr ani přes dotazy novinářů neuvedl.

 

Antonín Staněk před novináři jen zopakoval, že on už demisi podal – původně k 31. květnu. Nově jen prezident Zeman řekl, že vyhoví návrhu na odvolání, který mu dal premiér Andrej Babiše. „Není se k čemu vracet,“ uvedl Staněk.

 

@em-1

 

„Není možné dělat si z ministerstva kultury bankomat, jak to dělají někteří,“ uvedl dále ministr kultury a dodal, že bude připraven svůj resort předat jakémukoliv kandidátovi.

 

„Mám jedinou podmínku, vlastně prosbu, abych věděl, kdo bude mým nástupcem, abych mu mohl předat všechny materiály, které byly během mého působení zpracovány úřadem, kontroly a auditu, tak aby bylo možné pokračovat v práci, kterou jsem zahájil. V tuto chvíli je lhostejné, jestli to bude Šmarda nebo kdokoliv jiný,“ řekl médiím dosavadní ministr kultury.

 

Šmarda ve středu novinářům řekl, že nepředpokládá změnu nominace. „Já jsem sice těch asi pět týdnů dával najevo, že na té nominaci nelpím, ale pan předseda Hamáček na té nominaci trval a řekl to velmi zásadně. Nevidím důvod, proč by se na tom mělo na poslední chvíli něco měnit, to by bylo šílené,“ uvedl Šmarda.

 

@em-2