Jako první aktualitu, kterou přinesl politický vývoj v České republice, Soukup zmínil, že Václav Klaus mladší, bývalý člen ODS, v pondělí představil své nově založené politické hnutí. Nazývá se hnutí Trikolóra a jeho cílem bude podle politika především hájit konzervativní hodnoty a zdravý rozum. Zeman to vítá, byť se mu nezamlouvá, že jde o hnutí, a ne o politickou stranu. „Pokud rodina Klausů bude pokračovat ve své tradici, což bych doporučoval pokračovat, tak to nebude hnutí, ale strana. Pojem hnutí je zastaralý a přežitý, kdo má odvahu, tak by měl zakládat politickou stranu,“ míní prezident.

 

Prezident je přesvědčen, že Klausovo nové hnutí vezme zcela jistě hlasy ODS, i když předseda ODS Petr Fiala označil Klausovo hnutí za hnutí bezvýznamné, kterých tu už bylo. „Klaus mladší získal po Babišovi druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů, proto Trikolóra vezme hlasy ODS, jen nevím, v jaké míře,“ podotkla hlava státu.

 

Svůj postoj prezident vyjádřil i k pokračujícím protivládním demonstracím. Zeman by tyto demonstrace doporučil ústavním činitelům ignorovat, připomněl, že byl na Letné v listopadu 1989, kdy přišlo 750 tisíc lidí a demonstrovat mělo smysl, zato nyní smysl nevidí. „Pořád nechápu, o co těm demonstrantům jde,“ kroutil nechápavě hlavou. „Pokud protestují proti výsledkům svobodných voleb, tak je to demonstrace poražených a těch, kdo volby prohráli, ať se seberou, zmátoží a jdou k dalším volbám, aby pro ně dopadly lépe,“ navrhl Zeman.

 

@em-1

 

Předseda spolku Milion Chvilek Mikuláš Minář podle Soukupa začíná mluvit jako politik a možná se z tohoto hnutí stane politická strana, čímž prezidenta pobavil. „Hnutí je příliš heterogenní, než aby z toho byla jedna politická strana, možná že budou dvě. Při vší úctě k Minářovi... je to zběhlý student, který by měl dokončit studia a potom až se stát vůdcem nějaké politické strany, zdůrazňuji strany, nikoli hnutí,“ řekl na adresu organizátora demonstrací proti premiérovi a ministryni spravedlnosti.

 

Minář je možná loutkou, kterou někdo vodí, přemítal dál moderátor. „I kdyby to tak bylo, pochybuji, že ty demonstrace přinášejí vysoký honorář,“ uvedl Zeman. Soukup pak zmínil, že demonstrace podporuje ODS a KDU-ČSL, dokonce prý vypravuje klimatizované autobusy pro lidi, aby na demonstrace do Prahy jeli. Tak proč to dělají, nevědí, že si sedají na lopatu? Zajímal Soukupa prezidentův názor na tuto skutečnost. „Pokud je to jižní Morava, tak členové lidové strany chtějí v klimatizovaných autobusech navštívit Prahu, i když na Letné asi Prahy moc neužijí,“ ukončil toto téma Zeman.

 

@em-2