Zeman je pro výměnu Petříčka

  • 23117

Zeman je pro výměnu Petříčka

Prezident Miloš Zeman nebude bránit premiérovi Andreji Babišovi (ANO), pokud bude chtít odvolat jakéhokoli ministra. Odpověděl tak na otázku, zda by přijal návrh na odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD).

"Nemám rád loutky. Možná je dovedu pochopit, když je to Spejbl a Hurvínek, ale v české politice mi loutky připadají nevhodné,“ uvedl prezident Zeman. Narážel tím na fakt, že Petříček má blízko k europoslanci Miroslavu Pochemu, jehož Zeman odmítl ministrem jmenovat. Petříček byl v europarlamentu jeho poradcem a asistentem.
Petříček si také vysloužil Babišovu kritiku, když ještě před rozhodnutím ČSSD podpořit dál existenci vlády při hlasování o nedůvěře mluvil o tom, že na svém místě ve vládě nelpí a v souladu s postojem pražské organizace strany řekl, že v čele vlády by neměl být Babiš. ČSSD by podle něj měla trvat na Babišově odchodu do vyšetření kauzy Čapí hnízdo, v níž je premiér trestně stíhán.
Za ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD se postavil šéf sociální demokracie a ministr vnitra Jan Hamáček. „Nevidím důvod, abychom řešili na koaličních radách nominace za sociální demokracii, já jsem s našimi ministry spokojen a žádné změny nechystám,“ řek Hamáček.
„Máme signály, že věci na ministerstvu zahraničí probíhají v rozporu se sliby, které zazněly. Stačilo také sledovat mediální 

výstupy zejména pražské organizace ČSSD,“ řekl o Petříčkovi Babiš.


Jak celý problém kolem ministra zahraničí dopadne se dozvíme v nasledujících dnech.


Dnes je 23.02.2019