"Nemám rád loutky. Možná je dovedu pochopit, když je to Spejbl a Hurvínek, ale v české politice mi loutky připadají nevhodné,“ uvedl prezident Zeman. Narážel tím na fakt, že Petříček má blízko k europoslanci Miroslavu Pochemu, jehož Zeman odmítl ministrem jmenovat. Petříček byl v europarlamentu jeho poradcem a asistentem.
Petříček si také vysloužil Babišovu kritiku, když ještě před rozhodnutím ČSSD podpořit dál existenci vlády při hlasování o nedůvěře mluvil o tom, že na svém místě ve vládě nelpí a v souladu s postojem pražské organizace strany řekl, že v čele vlády by neměl být Babiš. ČSSD by podle něj měla trvat na Babišově odchodu do vyšetření kauzy Čapí hnízdo, v níž je premiér trestně stíhán.
Za ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD se postavil šéf sociální demokracie a ministr vnitra Jan Hamáček. „Nevidím důvod, abychom řešili na koaličních radách nominace za sociální demokracii, já jsem s našimi ministry spokojen a žádné změny nechystám,“ řek Hamáček.
„Máme signály, že věci na ministerstvu zahraničí probíhají v rozporu se sliby, které zazněly. Stačilo také sledovat mediální 

výstupy zejména pražské organizace ČSSD,“ řekl o Petříčkovi Babiš.


Jak celý problém kolem ministra zahraničí dopadne se dozvíme v nasledujících dnech.