Kalousek ale poukázal na omezené možnosti naplnit Evropskou unií plánované kvóty. „Nemá cenu nutit někoho, aby tady byl, pokud o to nemá zájem,“ řekl Kalousek s tím, že pro uprchlíky je v tuto chvíli Česko spíše přestupní stanicí.

Kalousek se domnívá, že je to právě prezident Miloš Zeman, kdo komplikuje přijímání migrantů nejvíce. „Pan prezident místo aby lidi uklidnil, tak je straší,“ dodal Kalousek s tím, že není třeba hysterie a současné situace je naopak důvodem k práci.

„Nyní je nezbytné, abychom řekli lidem: Nebojte se, my to zvládneme,“ uvedl Kousek. „Není to nic, nad čím bychom jásali, ale je to problém, na který máme,“ dodal s tím, že když problém zvládnou Němci či Rakušané, zvládne ho i Česká republika.

„Nemůžete tu udržet lidi, kteří chtějí žít ve Finsku nebo v Německu,“ řekl Kalousek. „Je důležité, abychom přijali tolik lidí, s kolika jsme poté schopni pracovat,“ dodal s tím, že tento počet odhaduje na několik tisíc a že klíčové je, aby nově příchozí dodržovali české zákony, zvyklosti a přizpůsobili se místní kultuře.

Kalousek rovněž poukázal na fakt, že uvnitř EU existují pravidla, která je třeba dodržovat. „Ačkoli se časem asi změní, zatím platí, a proto je třeba je dodržovat,“ doplnil Kalousek s tím, že například Německo jednorázovým zjednodušením imigračního procesu pravidla porušilo.