Demonstranti na Letné podle Svěráka prý dobře vědí, proti čemu demonstrují, nejsou však již jednotní v tom, co by chtěli. “Díky tomu, že není přesně specifikován program, jich může přijít tolik,“ tvrdí Svěrák. Hojný počet demonstrantů tak spojuje jen společný zájem, nejedná se prý o peněžní odměnu.


Při revolučních událostech prý vůbec netušil, že „na nás padne pohroma, kterou asi prožíváme teď a se kterou si nevíme rady“. A šokoval, demokratické instituce podle Svěráka v podstatě nefungují. “Místo tradičních stran se objevila hnutí. Nebo si spíš firmy daly do názvu hnutí. Jejich poslanci nehlasují podle svého svědomí, ale podle toho, jak nařídí vůdce. A když se spojí s podobnými, nedají se přehlasovat. I když máme svobodné volby, možná už dávno všichni žijeme tak, jak si oligarchové přejí,“ vysvětlil.A tím nekončil. “Když se setká čirý populismus s informačními technologiemi, je to smrtící zbraň,“ přikládá s tím, že za pomoci technologií se dějí obří manipulace. Odkazuje na knihu Timothy Snyderse, který v knize Cesta k nesvobodě popsal, jakou roli sehrála kybernetická válka v brexitu, při volbě Trumpa a jaký vliv má v Evropské unii. Svěrák varuje, že to je především „Putinova úspěšná kybernetická válka“. “Potřebuje rozdrobit Evropskou unii a daří se mu to bez jediného výstřelu. Mění mínění lidí, aniž by kamkoliv musel se svými vojsky,“ pravil Svěrák.


@em-1


Naději teď již vkládá především do studentů a mladých lidí. „To je velká síla, bezvadná. Navíc ještě nemají rodiny a hypotéky, takže nemusí mít tyhle strachy. A ti, když se naštvou, krásně zaplní náměstí i přilehlé ulice. Navíc se dovedou zorganizovat. Čili, když bude nejhůř, věřím na ně jako na blanické rytíře,“ míní.


@em-2