V mediálních archivech se toho člověk o Monice moc nedozví až do roku 2013. Tehdy přijala příjmení Babišová, první rozhovory s ní začaly vycházet na podzim roku 2013. V říjnu 2013 vyšel v Blesku rozhovor, ve kterém uvedla, že v době seznámení s Babišem jí bylo dvacet let, jemu čtyřicet, ale oba byli zadaní, ostatně dnešní paní Babišová už byla jednou vdaná, premiér ženatý se dvěma dětmi. Zaujal ji prý šarmem, chytrostí a smyslem pro humor.


V době, kdy již několik měsíců platil tzv. lex Babiš, tedy novela zákona o střetu zájmů, se musel současný předseda vlády zbavit svého majetku, a to včetně vydavatelství Mafra. Udělal to tak, že všechno uložil do dvou svěřenských fondů. Formálně je řídí hned několik lidí: Právník s vazbami na Ruskou federaci Alexej Bílek, předseda představenstva Agrofertu Zbyněk Průša a další právník Václav Knotek. Monika Babišová je tzv. protektorkou. Povinností takto označované osoby je dohlédnout na to, aby osoby spravující majetek ve prospěch třetí osoby tento majetek spravovaly řádně, odpovědně a držely se pokynů zakladatele. 


@em-1


V podmínkách české legislativy je osoba protektora působícího ve svěřenském fondu zmíněna v § 1463 Občanského zákoníku, který říká, že „dohled nad správou svěřenského fondu vykonává zakladatel a osoba označená za obmyšleného, popřípadě další osoby, určí-li tak statut.“ Zdá se tak, že paní premiérová se stala velmi mocnou osobou. Pokud je pravda, že Andrej Babiš není ve střetu zájmů, pak má na dění ve firmě větší vliv než on!


@em-2