„Panu prezidentovi se podařilo shrnout a připomenout všechna relevantní data. Dokonce bych si dovolil říct, že s jistou ohleduplností k hysterickým reakcím nejen mnoha našich politiků, ale i části české veřejnosti,“ reaguje na mimořádný projev hlavy státu ke kauze Vrbětice v neděli na Primě politolog Zdeněk Zbořil.

Prezident informoval také o tom, že BIS po šest let ve svých výročních zprávách včetně neveřejných částí nezmiňovala kauzu Vrbětice. „Teprve v posledních asi třech týdnech bylo vzneseno obvinění vůči dvěma ruským agentům, kteří působili na našem území s dvěma krycími pasy, tádžickým a moldavským.“ Zmínil také, že ve zprávě BIS se uvádí, že neexistují důkazy ani svědectví, že by tito dva agenti byli ve vrbětickém areálu. „Policejní vyšetřování pracuje s hypotézou, že je tam mohl provést jeden z majitelů firmy IMEX,“ uvedl.

„To byla, podle mého názoru, jedna z nejdůležitějších částí jeho odpovědi. Mimochodem také proto, že i ta nejméně agresivní část českých mediokratů tuto skutečnost dosud nezaznamenala. Nebo, v lepším případě, jí věnovala okrajovou pozornost. Zdvořile a taktně také upozornil, že vyšetřování této věci nevedou ani pánové z Respektu, ani ČT, ale Policie ČR pod dohledem příslušného Státního zastupitelství,“ uvedl Zbořil.

Miroslav Kalousek pak Zemanův projev vnímá jakožto „mimořádně záludný vůči vlastní zemi“. „Vyjádřil důvěru vůči bezpečnostním složkám, ale v podstatě zpochybnil jejich závěry. Se závěry chce vyčkat, dokud se to ‚jednoznačně neprokáže‘. Připomíná mi to Čapí hnízdo. Jenže tohle je mnohem závažnější a nebezpečnější,“ varuje bývalý ministr financí. A Zemana obviňuje z velezrady. „Jsme ve velmi vážné hybridní válce. A v této válce se náš prezident připojil k nepříteli, aby mu pomáhal zpochybnit, rozmlžit, v ideálním případě vyvrátit vyšetřování a závěry našich služeb. Z mého pohledu je to velezrada,“ míní.

„Pan Kalousek je na posuzování bezpečnostních otázek opravdu expert. Pokud to v tomto případě dopadne tak, jako s jím obdarovanou pilotkou Savčenkovou, která nakonec skončila v ukrajinském vězení i s jím darovanou dýkou, pak bych se nedivil, kdyby pro prezidenta republiky navrhoval trest smrti zastřelením před ranním kuropěním. Případně i výslechy právem útrpným,“ uvedl Zbořil.