Bartík koncem roku 2017 před lednovými volbami prezidenta napsal na facebooku, že Zeman má rakovinu, odmítá se léčit a zbývá mu pár měsíců života. Hrad jej za toto tvrzení zažaloval. Prezidentská kancelář v žalobě na ochranu osobnosti požaduje po Bartíkovi omluvu a pět milionů korun.

Zemanův advokát Marek Nespala ale uvedl, že příjmy a výdaje žalovaného mu nevycházejí a že se k nim bude vyjadřovat „do haléře“. Bartíkův advokát Pavel Uhl následně soudce požádal, aby veřejnost byla z projednávání vyloučena a soudce Radek Malenovský mu vyhověl.

Žalobu soud obdržel v listopadu 2017, projednávat ji začal v září 2019, kdy jednání skončilo neúspěšným pokusem o smír. Soud tehdy jednání odročil na neurčito, a to kvůli nutnosti vypracování zdravotnického posudku. Pokračovalo se ve druhé polovině června, kdy bylo jednání odročeno proto, aby Bartík mohl doložit své majetkové poměry.


Bartík své tvrzení o zdraví Zemana z webu později stáhl s komentářem, že nečekal takovou negativní vlnu vůči Zemanovi ani vůči sobě. Zeman byl v té době prezidentem, mandát ve volbách obhájil.