V pondělí přišla vláda s plošným zavedením roušek, které bude platné od 1. září. To Čechy pobouřilo natolik, že se začali ozývat ve velkém a nepřejí si, aby z nich vláda dělala „loutky“ a „pitomce“.

Ta pozitivnější zpráva je, že ke konci roku bychom se mohli dočkat vakcíny koronaviru. Tedy, zprvu ne všichni. Celý svět je v očekávání a našlo se několik nadějných výrobců vakcíny proti koronaviru. Právě s těmi jedná ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na popud Evropské unie a vlády, které ho vyřizováním předobjednávek pověřily.


@em-1


„Zatím není na stole konkrétní vakcína, ale je tady několik slibných vakcín, které je potřeba již předobjednat. První smlouvu o smlouvě budoucí uzavřeme s firmou Astra Zeneca,“ vylíčil ministr na svém Twitteru a dodal, že další smlouvy brzy přijdou.

Odborníci podle jeho slov vědí, kdo vakcínu dostane přednostně. Půjde hlavně o jedince z rizikových skupin. Tím se myslí senioři, nemocní lidé, zdravotníci, personál sociálních služeb, záchranáři, hasiči a také policisté. „První dodávky by měly dorazit už ke konci roku, v první polovině příštího roku pak další,“ dodal Vojtěch.