„Ambicí je jeden úřad, jedno razítko a jedno povolení,“ popsala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) hlavní změny, které má přinést nový stavební zákon. Jeho věcný záměr chce předložit v říjnu s tím, že samotná norma má podle vládního plánu začít platit až v roce 2023. Babiš nicméně tlačí na Dostálovou, aby povolování staveb zrychlilo do konce funkčního období jeho vlády, tedy do roku 2021.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chystá další změny. Do poloviny roku má vypracovat novou koncepci fungování zdravotních pojišťoven, která bude zakotvena v zákoně. Počítá i s posilováním e-receptů a rozšířením kompetencí praktických lékařů.Šéf rezortu školství Robert Plaga (ANO) hodlá u státních maturit zrušit slohové práce a ústní část. „Ve sněmovně je shoda na tom, že by se zúžily jen na didaktické testy,“ uvedl. Změny avizoval už loni na jaře, kdy kvůli chybám v přijímacích a maturitních testech odvolal ředitele Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) Jiřího Zíku.
Premiér Andrej Babišv letošním roce nevyloučil ani rekonstrukci vlády. „Je to v rovině úvah,“ řekl v rozhovoru pro Českou televizi. Komunisté, na jejichž hlasech menšinový kabinet závisí, podle svého předsedy Vojtěcha Filipa nejsou spokojeni s prací ministrů dopravy Dana Ťoka (ANO) a zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Uvidíme tedy, které z těchto priorit se v roce 2019 skutečně naplní.