Zeman v projevu na sjezdu kritizoval sociální demokraty za to, že měl někdy dojem, že je ČSSD spoluorganizátorkou pochodů Prague Pride a ne stranou práce. Pochod homosexuálů se koná jednou za rok v srpnu.


ČSSD může podle prezidenta spoléhat na zaměstnance a na důchodce. „Na tyto voliče jste zapomněli a odehnali jste je od sebe,“ řekl.


„Jsem rád, že jste se v referendu zeptali členské základny, co si o tom myslí,“ pochválil sociální demokraty, že ve vnitrostranickém referendu schválili vstup do vlády s ANO a že se jí ve vládě podařilo prosadit zrušení karenční doby a vrátit tak vyplácení nemocenské v prvních třech dnech.
„Největší tajemství ČSSD spočívá v tom, že umí, když se chce, ze sedmiprocentní strany zdvihnout a dokáže vstoupit do Strakovy akademie hlavním vchodem,“ prohlásil také Zeman. 


Věří prořo, že ČSSD bude mít v evropských volbách důstojný výsledek a nenechá se zahanbit novými subjekty, výslovně přitom zmínil Piráty. 


„Dovolte mi, abych panu prezidentovi poděkoval, že mezi nás přišel. Pane prezidente, děkujeme,“ řekl šéf ČSSD Hamáček.
Hamáčka mrzí poraženectví a defétismus

Ve svém projevu na sjezdu šéf strany řekl, že strana není mrtvá. Odmítl poraženectví a defétismus. „Stranu, kterou si nevěří, nikdo nevolí,“ řekl Hamáček. „Pokud budeme jednotní a budeme si věřit, tak tu šanci máme. Buďme sebevědomými a hrdými sociálními demokraty, jen tak se nám voliči vrátí,“ uvedl v projevu.


„Karenční doba bylo kolektivní trestání za nemoc,“ připomněla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová stejně jako Zeman, že to byla ČSSD, která si při vyjednávání o vládě s ANO vynutila, aby lidé, kteří onemocní, znovu dostávali i v prvních třech dnech nemocenskou.


Místopředseda strany Roman Onderka zase připomněl, že to byla Maláčová, která jako ministryně navrhla výrazné zvýšení penzí od letošního roku.


Už v předvečer sjezdu dostala ČSSD od Zemana jasný vzkaz: Hamáček to zvládá a sociální demokraté nemají jít cestou, kterou radí ministr zahraničí Tomáš Petříček. Podle Petříčka ČSSD musí nalézt cestu, jak oslovovat i městského voliče. „Jenom blbec opakuje stejné omyly dvakrát,“ řekl v televizi Zeman.


I na sjezdu se Zeman o Petříčka otřel, když nejprve jmenoval úspěšné komunální politiky ČSSD – primátora Bohumína Petra Víchu či starostu Nového Města na Moravě Michala Šmardu – a poté řekl, že strana jinde ve volbách vyhořela a lidé, kteří reprezentují dvouprocentní organizace, by podle něj neměli být ve vysokých funkcích. Petříček je z Prahy, kde strana v komunálních volbách vybouchla, a to i v obvodu Praha 7, kde současný ministr zahraničí kandidoval na starostu.