Minář, který v letech 2018 a 2019 dokázal mobilizovat tu část Česka, která je nespokojena s výkonem premiéra Andreje Babiše, je v roce 2021 ve zcela jiné situaci. Zatímco se spolkem Milion chvilek pro demokracii v dobách největší slávy dokázal dostat přes čtvrt milionu lidí na Letnou a neměl problém zasáhnout desítky až stovky tisíc dalších skrze příspěvky na sociálních sítích, v roce 2021 je ve zcela jiné pozici. Stránku jeho bývalého spolku sleduje 383 tisíc lidí, k novému hnutí Lidé Pro se ale přelilo jen zoufalých 12 tisíc fanoušků.

S tím pravděpodobně souvisí i nižší finanční podpora. Vše vypadá ještě hůře, když si Minářovu schopnost přitahovat finanční dary porovnáte s v poslední době všudypřítomným sněmovním enfant terrible Lubomírem Volným. I ten si totiž pro své hnutí Volný blok založil transparentní účet. Zatím můžeme k porovnání použít pouze relativně krátký časový úsek, Volný totiž první peníze na transparentní účet přijal 4. února. Od té doby mu na konto Volného bloku přišlo něco přes 178 tisíc korun.Když člověk zabrousí do detailů, zjistí, že Volného skutečně podporuje mnoho drobných dárců. Největší příspěvky jsou zatím ve výši 10 tisíc korun, tuto sumu poslanci poukázalo 5 různých dárců. Ostatní dary jsou v řádech stovek či tisíců korun, najdeme ale i mnoho „haléřových“ darů.

To Minářův účet s trolly problém nemá. Na první pohled to dokonce vypadá, že hnutí Lidé Pro přitahuje i výrazně větší částky než Lubomír Volný, letmý pohled na výpis z rozhodného období od 4. 2. totiž u Mináře hlásí sumu 689 tisíc korun, tedy skoro čtyřnásobně více než u kontroverzního poslance. To ale jen do doby, než se na jednotlivé dary a jejich původce podíváte blíže.


S trochou nadsázky by se dalo říct, že za pěkná čísla na Minářově kontě může jediný člověk – podnikatel a mecenáš Martin Hausenblas. Ten ve zmíněném období poslal na účet čtyři platby v celkové výši 280 tisíc korun.

A pojďme dál. Dalším výrazným dárcem Minářova hnutí je starostka středočeských Peček Alena Švejnohová. Ta se s Minářem zná již delší dobu, v roce 2019 hovořila mimo jiné k publiku na demonstraci Milionu chvilek pro demokracii na Václavském náměstí. V rozhodném období poslala Minářovi 30 tisíc korun.

MOHLO BY SE VÁM LÍBIT
MgidMgid

Pokud u hnutí Lidé Pro zabrousíte ještě dál a podíváte se na příspěvky od začátku roku, zjistíte, že Minář a spol. obdrželi již přes 4 miliony korun. Kdo by čekal, že jde o pětistovky od občanů, ten bude zklamán. Tuto částku z velké míry umožnil dosáhnout jeden jediný příspěvek, který dalece zastiňuje i snahu podnikatele Hausenblase. Jde o tzv. Spolek pro podporu liberální demokracie v ČR, založený podnikatelem Janem Bartou a jeho kolegy Dušanem Šenkyplem a Petrem Krajíčkem. Ti se během loňského podzimu dostali na titulní stránky novin, když opozičním stranám nabídli celkem 30 milionů korun, pokud se před volbami spojí proti Andreji Babišovi a jeho ANO. Ti samí lidé pak v lednu tohoto roku přispěli Minářovi 3 miliony korun.

„Dar spolku PRO ČR na plnění jeho účelu, zejména na tvorbu a propagaci obsahu a na organizaci petice, zda má jít nové hnutí Lidé PRO do voleb,“ píší pánové ve zdůvodnění daru z 18. 1. 2021. Peníze se na účtu hnutí příliš neohřály. Již o tři dny později je v systému odchozí platba ve výši 1,5 milionu korun na „Provoz, mzdy, přípravu a vedení kampaně ke sběru podpisů říjen–prosinec 2020“ a o 14 dní později odchází i druhá polovina třímilionového daru, tentokrát za „Provoz, mzdy, přípravu a vedení kampaně leden–únor 2021 + kompletní vývoj a údržbu webu říjen 2020–únor 2021 + mailing říjen 2020–únor 2021“.