Korupci kritizuje celých šedesát procent dotázaných. Neni se ale čemu divit, když Českem otřásly velké a hlavně ještě nevyřešené korupční kauzy jako OKD. Jak můžeme věřit vládě, když nás očividně tahá za nos?


@em-l

Hospodářskou kriminalitu kritizuje 49 procent. Přistěhovalectví považuje v Česku za problém 42 procent lidí. „V tomto případě se ale situace v posledních letech výrazně lepší. V roce 2017 považovalo přistěhovalectví za problém 61 procent dotázaných, o rok dříve to bylo 74 procent,“ popsalo CVVM. 


Podobně se lepší také pohled na bezpečnost občanů a obecnou kriminalitu. Před třemi lety tuto oblast považovalo za problém 40 procent lidí, před dvěma lety jich bylo 35 procent a nyní se jejich podíl snížil na 22 procent.
Zvyšuje se naopak spokojenost s celkovou náladou ve společnosti, ačkoliv stále mírně převažují kritické hlasy. Spokojeno s ní je 27 procent lidí, nespokojeno 30 procent. Odpověď „tak napůl“ zvolilo 42 procent Čechů.


Ve srovnání s posledním průzkumem z ledna roku 2017 jsou pak Češi méně spokojení se stavem životního prostředí, situací v zemědělství a s možností účasti občanů na rozhodování.


„Lidé s nižším vzděláním a především lidé se špatnou životní úrovní jsou daleko méně spokojení, než jejich protipóly,“ uvedlo CVVM. 


Výzkum se uskutečnil od 2. do 13. února letošního roku a zúčastnilo se ho 1 064 lidí ve věku od patnácti let, přičemž průzkum probíhal formou osobních rozhovorů.