„Považuji nějaké Piráty a Zelené za větší zlo než tu dnešní vyčpělou, bezbarvou, ideologicky naprosto prázdnou, zbytkovou komunistickou stranu,“ prohlásil bývalý prezident. Velký vliv komunistů na vládu ale nepředpokládá.

 

Hnutí ANO je podle něj „ideově beztvará hmota“, ODS jej ve vládě mohla posouvat doprava. Svým odmítavým postojem ho ale podle něj vydalo doleva do rukou sociální demokracie. „Bylo by stokrát lepší, kdyby bylo to ANO tlačeno doprava, tudíž tlačeno ODS ve vládě, než aby bylo tlačeno extrémně doleva,“ dodal Klaus.

 

Skutečnost, že ČSSD nechala o účasti ve vládě s ANO rozhodnout své členy v referendu, označil Klaus za „úhybný, zbabělý, průhledný a dětinský manévr“ lídrů sociální demokracie. Podle Klause je to projev „absence politického vůdcovství“.

 

Svůj názor vyjádřil i na Miroslava Pocheho, kterého ČSSD navrhovala na post ministra zahraničí. „Je to nadšený „sluníčkářský vítač“ migrantů, to je děsivá charakteristika,“ řekl Klaus. Výhrady k Pochemu má i prezident Miloš Zeman, který se v úterý sešel s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem.

 

@em-1


Vláda bez většinové podpory ve Sněmovně Klausovi nechybí, alespoň podle něho neprosazuje „hloupé zákony“. Jakákoli budoucí vláda by podle Klause především neměla být ustrašená při vyjednáváních v EU.

 

Bývalý prezident na také prezentoval i své názory na mezinárodní dění. Podle Klause není Rusko pro Česko hrozbou, v ničem jej prý na rozdíl od direktiv z vedení EU neohrožuje. Souhlasil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, že by se Rusko mělo znovu účastnit jednání nejvyspělejších zemí světa.

 

„Nechávat Rusko mimo je dětinské a hloupé,“  řekl Klaus. „Pro nás byla hrozba Sovětský svaz, dnešní Rusko není žádná hrozba. Mě opravdu Putin ničím neohrožuje,“ dodal Klaus.

 

EU je podle Klause svěrací kazajkou, která Evropany „přiškrcuje a nepřináší jim noc dobrého“. Referendum o vystoupení z EU by Klausovi nevadilo. Někdejší premiér uvedl, že sice za ČR podával přihlášku do EU a podepsal vstup do tohoto společenství, ale v referendu o přistoupení hlasoval proti.    


@em-2