„To je pan Jančárek a ten mě může točit, i když čůrám,“ citoval včera režisér slova Václava Havla na Letní filmové škole v rámci doprovodného programu týdeníku Respekt, v němž svůj chystaný film představil. Snímek dokonce vzniká přímo na popud bývalého prezidenta! Dozvíme se v ňem ale i věci, o kterých jsme dosud netušili!


Snímek vznikne přímo na popud bývalého prezidenta! Ten Jančárkovi v roce 2009 nabídl, aby zachytil zbytek jeho života. Režisér tak během tří let pořídil na 200 hodin záběrů, které nyní skládá do celovečerního dokumentu o závěru života Václava Havla, jenž zemřel v prosinci 2011. „Nebude to naleštěný pomník a ani encyklopedické heslo o Václavu Havlovi,“ říká Jančárek, který s Havlem spolupracoval od roku 2003. 


Z filmu vyplývá například to, že Václav Havel zvládl utajit něco, co by se snad nikomu nepovedlo! Při cestě do USA v závěru jeho života postihla v New Yorku mrtvice. Havlův zdravotní stav se rychle zlepšil, a tak se jen o pár dní později zúčastnil premiéry jeho divadelní hry Odcházení ve Filadelfii. A nikdo nic netušil!Záběry Havla zachycují rovněž v nestandardních situacích, například když plave v berlínském bazénu, nechává si střihat vlasy, luxuje, zahradničí na své chalupě na Hrádečku nebo řídí auto. Film má doprovázet hudba, kterou měl Havel rád, jen práva na ní podle režiséra vyjdou na několik milionů korun. Snímek by jeho autoři rádi uvedli i v USA, chtějí jej rovněž přihlásit na některé významné zahraniční festivaly. Právě podle jejich zájmu se pak bude odvíjet i datum české premiéry.


@em-1