Ústavní soud zrušil podstatné části volebního zákona. Mimo jiné ulevil předvolebním koalicím, protože zrušil sčítací klauzuli, podle které stačilo jedné straně pro vstup do Sněmovny 5 procent hlasů, ale dvě strany již potřebovaly dosáhnout alespoň 10 procent, tři strany potřebovaly 15 procent a čtyři strany 20 procent.


Zdálo by se, že zrušení této části udělá Pirátům, STAN, ODS, lidovcům a TOP 09 radost. Ve skutečnosti však rozhodnutí soudců nahrává těm politikům, kteří by se raději obešli bez volebních koalic. Podle informací Lidových novin se především v ODS stále hlasitěji ozývají politici, kteří by uvítali, aby ODS kandidovala do voleb sama, bez lidovců a TOP 09 v koalici nazvané SPOLU.

Zlínská ODS přijala usnesení, v němž se ke koalici postavila kriticky, a o němž informovaly  ParlamentníListy.cz, ale Blaha dle Lidovek.cz není nadšen z toho, že informace už pronikla i na veřejnost.


Pražská ODS dala už před rozhodnutím Ústavního soudu ČR najevo, že se jí nelíbí, že by společnou kandidátku pravicové koalice v Praze měla vést šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.


Miroslav Kalousek (TOP 09) poté poslal ODS rázný vzkaz. „Milá ODS, zejména její pražští členové: Primátora Hřiba jenom pro Vaše krásné oči ‚nesestřelíme‘ a Markéty se nevzdáme. Naší vzájemné spolupráce si vážíme, ale vydírat se nedáme. Berte, nebo nechte ležet. S upřímným pozdravem...,“ pravil.