„Ukrajinský prezident v pondělí skládal přísahu. V inauguračním projevu řekl, že by vláda měla odstoupit. Myslím, že víte, že na Ukrajině podle ústavy vláda podává demisi nově zvolenému parlamentu, a ne nově zvolenému prezidentovi. Nicméně jsem se za sebe rozhodl podat demisi hned po dalším zasedání vlády ve středu,“ řekl Hrojsman podle webu listu Ukrajinska pravda.


„Navrhl jsem prezidentovi a parlamentu, abychom společně vypracovali novou agendu a velice rychle začali přijímat rozhodnutí, které posílí Ukrajinu. Prezident si zvolil jinou cestu. Soudím, že pondělními prohlášeními přijal na sebe veškerou odpovědnost vůči budoucím hrozbám, které jsou na pořadu dne,“ dodal premiér podle agentury Interfax-Ukrajina.


Bezprostředně po inauguraci Zelenskyj poslancům oznámil, že sněmovnu rozpouští a že během dvou měsíců uvolní z funkce ministra obrany, šéfa tajné služby SBU a generálního prokurátora.
Zelenskyj v projevu vládu tvrdě kritizoval. „Nechápu, upřímně řečeno, naši vládu, která jen rozhazuje rukama a říká, že nemůže nic dělat. Není to pravda. Může vzít kus papíru a pero a uvolnit místo těm, kdo budou myslet na budoucí pokolení a ne na budoucí volby. Myslím, že lidé by to ocenili,“ konstatoval.


Do šedesáti dnů musejí být podle ústavy vypsány nové mimořádné volby. Nový prezident poslancům poradil, aby tuto dobu využili k přijetí důležitých zákonů, mezi než zařadil zrušení poslanecké imunity, zpřísněný postih nezákonného obohacování a nový volební zákon.


Ukrajinský parlament je v současné době roztříštěný. „Stále jsou tu dvě nejsilnější strany – Blok Petra Porošenka a Lidová fronta pod vedení tehdejšího premiéra Jaceňuka. Kromě nich je ukrajinský parlament poměrně fragmentovaný, je tam dalších šest uskupení, padesát z 450 je nezařazených poslanců. To může být prostor pro korupci, manipulace. Je tam také 27 neobsazených míst,“ uvedl analytik Asosiace pro mezinárodní otázky Pavel Havlíček.

@em-l


V inauguračním projevu uvedl, že k dialogu s Moskvou může dojít jen v případě, že Rusko Ukrajině vrátí okupovaná území a zajistí návrat válečných zajatců. Nový prezident také vyzval k návratu do vlasti Ukrajince, které válka vyhnala z domovů.


Obyvatele Donbasu oslovil v ruštině. Řekl jim, že pro ostatní Ukrajinu „nejsou cizinci“, že Krym a Donbas je ukrajinská země. „Ztratili jsme nejen území, ale hlavně lidi,“ upozornil prezident. Dodal, že je připraven „k obtížným a nepopulárním rozhodnutím“.


Nový prezident v emotivním projevu popsal své představy o budoucí Ukrajině. „Musíme se stát Islanďany ve fotbalu, Izraelci v obraně rodné země, Japonci v technologiích, Švýcary v umění žít šťastně vedle sebe. Naším prvním úkolem je zastavení palby na Donbasu… Bude-li to zapotřebí, jsem připraven obětovat svou funkci, aby byl nastolen mír.“


Ukrajinistka Lenka Víchová si myslí, že Zelenskyj oslabuje ukrajinský stát. „Nejdůležitějším bodem Zelenského inauguračního projevu bylo, že ani tak nevyhlásil válku Moskvě a Putinovi, jako ukrajinskému parlamentu, vládě a celému politickému establishmentu. To je docela velký problém, protože dostává Ukrajinu přibližně na tu samou úroveň, ve kterém byla v únoru 2014, to znamená bez funkční vlády, bez šéfa tajných služeb, bez ministra obrany,“ upozornila expertka.


„Zelenskyj oslabuje ukrajinské instituce a Ukrajina je ve válce s Ruskou federací, takže to není úplně nejrozumnější. Řada voličů si pochopitelně přeje rozpuštění parlamentu, ale je otázkou, jestli tím, že Zelenskyj vejde s většinou do parlamentu, skončí jeho problémy. Doteď měl většinu i Petro Porošenko a řadu věcí se mu stejně nepodařilo provést,“ dodala Víchová.


Někteří mají také obavy ze Zelenského spolupracovníků – jaký vliv budou mít na nováčka v politice. V této souvislosti se objevuje hlavně jméno vlivného ukrajinského oligarchy Ihora Kolomojského.