„Vyjadřuji nejvyšší respekt rodině Davida Dorna, skvělého policejního kapitána z St. Louis, který byl včera v noci brutálně zastřelen a zabit zavrženíhodnými rabujícími. Ctíme naše policisty snad více než kdy předtím. Děkuji!“ vyjádřil Trump svůj smutek nad zabitím Dorna.


Násilné protesty, které jsou často doprovázené rabováním, ničením majetku a násilím vůči policistům, započaly zveřejněním záběrů z policejního zásahu proti Afroameričanovi Georgi Floydovi. Ten zemřel krátce po zásahu policie, jež na něj byla přivolána kvůli podezření z požití omamných látek a placení falešnou bankovkou.


Během zákroku se měl Floyd snažit vzpírat přivolaným příslušníkům a během potyčky měl upadnout na zem, kde jej policista Derek Chauvin zaklekl a kolenem mu zablokoval krk. Muži tak zřejmě přiškrtil dýchací cesty. Po osmi minutách policisté přivolali záchranku, Floyd byl po hodině prohlášen za mrtvého.

Událost vyvolala demonstrace proti policejnímu násilí na lidech černé barvy pleti, ty zanedlouho přerostly v masivní nepokoje.