Na počátku dopisu ocenil, že vládní experti profesor Chlíbek a doktor Smejkal dospěli k prodloužení intervalu mezi oběma dávkami vakcíny, což Beran doporučoval už před 3 měsíci. Poté ale upozornil na paradox, že uzavření společnosti vede paradoxně k nárůstu jednoho druhu přenosu. Je to mezigenerační přenos v rodinách. Jeho nárůst vidíme v opětovném růstu počtu nakažených ve věkové skupině 65+. „Proto umírá z této kohorty každý den více a více lidí,“ dodává. Stačí prý dopočítat, že tento nárůst nastal po vyhlášení přísných epidemiologických opatření na počátku března.

Mezi všemi přísnými zákazy totiž podle Berana lidé zapomněli na to nejdůležitější, co jako jediné skutečně chrání ohrožené skupiny. „Nemusím nosit respirátor na ulici, ale musím si ho vzít k babičce a dědovi,“ poučil profesor Beran.

Některá úmrtí podle expertů souvisí s očkováním vakcínou od firmy AstraZeneca. Profesor Beran se domnívá, že celá „záhada“ má velmi jednoduché vysvětlení. Jde podle něj o reakci u lidí, kteří již virus prodělali a mají na něj protilátky. Ty pak v těle reagují s antigenem z očkování a to dělá „intravaskulární diseminovanou koagulaci,“ která je příčinou potíží.

Z téhož důvodu je podle Berana nesmysl doporučení Vakcinologické společnosti, aby lidé kteří prodělali covid byli očkováni již sedm dní po nemoci. Toto doporučení zdravotnické autority může ve finále zabíjet lidi. A bohužel to už prý lze doložit i empiricky na úmrtích klientů v Domově důchodců ve Vrchlabí.

Dopis profesor Beran uzavřel pozitivní statistikou. Ačkoliv jsme covidovým peklem Evropy, stále máme z celé Evropy nejnižší smrtnost. Profesor si to vysvětluje tak, že u nás lékaři navzdory všem pomluvám a překážkám nasazují lék isoprinosine, který Beran dlouhodobě doporučuje. Za loňský rok bylo předepsáno 212 tisíc týdenních dávek tohoto léku. Při milionu nakažených by podle Berana nebylo složité udělat zpětně analýzu, jak lék účinkoval a z toho následně vyvodit poučení pro metodiku léčby.