Ve stoleté historii naší republiky již došlo na situaci, kdy byl prezident země zbaven úřadu jinak, než že mu mandát zanikl uplynutím funkčního období. Prezident Ludvík Svoboda byl zbaven funkce ze zdravotních důvodů. Po mrtvici nemohl skoro mluvit. Zákonodárci proto rozhodli o tom, že post hlavy státu uvolní Gustavu Husákovi.Někdejší politik a právník Jan Kalvoda ve vyjádření pro server Seznam zprávy připomněl, že případ Ludvíka Svobody by se dal teoreticky využít i v případě Miloše Zemana. Varoval však, že tento postup má svá úskalí. Bude obtížné stanovit, zda Miloš Zeman opravdu je, či není schopen vykonávat úřad prezidenta.


@em-1


K podání ústavní žaloby je třeba souhlasu 3/5 poslanců, tedy 120 ze 200, a stejný poměr senátorů. U rozhodnutí o způsobilosti podle článku 66 Ústavy stačí jen nadpoloviční většina hlasů přítomných poslanců a senátorů.


Nápadu se chopil někdejší 1. místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. „Myslím, že k tomu není co dodat. A i o tuto prostou většinu, která by se mohla usnést na tom, že prezident je nezpůsobilý vykonávat úřad, se bude “hrát” za dva roky ve volbách. V té současné sněmovně taková většina není, bohužel,“ napsal Ženíšek na Facebook.


@em-2