Kuberu postihla v pondělí dopoledne náhlá nevolnost v jeho senátorské kanceláři v centru Teplic, odkud ho odvezla záchranka. „Muže jsme převezli s náhlým těžkým onemocněním na urgentní příjem ústecké nemocnice,“ řekl Blesku mluvčí ústecké záchranné služby Prokop Voleník. Politická scéna i veřejnost byly z informace o Kuberově smrti v šoku – politik totiž v sobotu vystoupil i na kongresu ODS a jako vždy sršel energií.


Poslední Kuberovy chvíle přiblížila jeho asistentka Eva Michálková. „Normálně jsme se potkali v práci, vyřizovali jsme e-maily a udělalo se mu zle. Zavolala jsem záchrannou službu, odvezli ho a pak jsem se dozvěděla, že umřel. První to samozřejmě sdělili rodině,“ řekla Blesku. Podle vysoce postaveného zdroje z horní komory i zdroje ze záchranky mu vypovědělo službu srdce.


Náhlý odchod svého šéfa musí nyní vyřešit senátoři. Přitom jde o zcela novou situaci, jelikož se zatím v novodobé české historii nestalo, aby takto vysoký ústavní činitel zemřel ve funkci. Jaký bude další postup, bude jasnější po úterním jednání organizačního výboru, který má zasednout v 11 hodin dopoledne.


@em-1


Podle ústavního právníka Jana Kysely (45) nyní pravomoci přecházejí na 1. místopředsedu Senátu Jiřího Růžičku (71, za TOP 09 a STAN), než si horní komora zvolí nového šéfa. „Žádným termínem nejsou vázáni, ale myslím si, že by už na schůzi v příštím týdnu mohlo k volbě dojít,“ řekl právník Blesku. Do devadesáti dnů by rovněž měly proběhnout i doplňující volby za obvod Teplice, které musí vyhlásit prezident.


@em-2