Starosta Novotný se ve studiu zmínil i o obavách z opakovaných útoků na plánovaný pomník. I proto se podle něj památník v Řeporyjích objeví nečekaně, rychle a překvapivě. “Dostávám takové nabídky peněz, že bych mohl postavit dvacet pomníků nebo muzeum vlasovců,“ řekl svérázný starosta. “Teď řeším hlavně zabezpečení toho pomníku. Myslím, že 100 až 150 tisíc bychom do toho měli vrazit,“ dodal Novotný.


Na obranu svého záměru pomník zbudovat argumentoval mimo jiné i historickými fakty. "My v Řeporyjích nepovedeme diskuzi, že jsou to (vlasovci) váleční zločinci a vlastizrádci. Vlasovci jeli pátého května za Američany, ale vyslyšeli volání pražského rozhlasu a otočili se do Prahy. U nás v městské části (vlasovci v Řeporyjích přespávali, než jeli do centra Prahy, pozn. red.) je historická paměť,“ vysvětloval Novotný ve studiu Blesku.


Pro současné Rusko jsou vlasovci stále vlastizrádci a kolaborantská armáda. A podle vyjádření ruské ambasády by vybudování pomníku bylo porušením závazků Česka, které jsou v Úmluvě o nepromlčitelnosti válečných zločinů proti lidskosti z roku 1968.V dopise adresovaném ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, který Novotný předal ambasádě, píše mimo jiné, že Řeporyje jsou suverénní městskou částí, která o budování pomníků rozhoduje sama, a to po veřejné diskusi.


@em-1


A zašel ještě dál. "Řeporyje mají tisíckrát lepší historickou zkušenost s Vlasovci, než s vámi, vy karikatury sebe sama s atomovým kufříkem za zadkem a hlavou plnou vodky a černého svědomí. Česká republika je demokratickou zemí, do které můžete posílat tak maximálně agenty, peníze na kampaně vám loajálních ubožáků, nadopované sportovce a určitě i prostřednictvím velvyslance depeše o tom, co se vám nelíbí. Nám nezbývá než toto respektovat, či to spíše trpět a vzít na vědomí,“ spílá Rusům Novotný.


@em-2