Zatímco Češi vypověděli 18 Rusů, Moskva vzápětí 20 českých diplomatů. Grémium Sněmovny se shodlo, že by to Sněmovna měla projednávat přednostně jako mimořádný, první bod jednání. Potvrdil to na tiskové konferenci hnutí STAN předseda hnutí Vít Rakušan.


To, aby vláda snížila počet Rusů v Praze, žádá i šéf hnutí STAN Vít Rakušan. Není možné se podle něj spokojit s tím, že bylo z Prahy vypovězeno méně lidí z ruské ambasády. Adekvátní reakcí by bylo podle Rakušana vyhoštění desítek lidí z ambasády Ruské federace v Praze.

„Je třeba srovnat počet diplomatů v obou zemích,“ řekl i šéf ODS Petr Fiala.


„Byl to útok na zboží, které patřilo bulharskému obchodníkovi se zbraněmi, který pravděpodobně prodával stranám, které bojují proti Rusku,“ řekl k výbuchu ve Vrběticích premiér Andrej Babiš.

„Hovořit o tom, že se jednal o útok na zboží bulharského obchodníka se zbraněmi je neslušné,“ řekl šéf hnutí STAN Vít Rakušan.

„Z úst českého premiéra to nikdy nemělo zaznít,“ uvedl předseda lidovců Marian Jurečka.


„Lidé nejsou zboží, to by si měl zapamatovat,“ řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Babiš by si měl rozmyslet, zda chce vůbec být českým premiérem, když takové věci říká.


Babišův výrok považuje za zcela nevhodný i šéf ODS Petr Fiala. „Co jiného to bylo, než akt státního terorismu?“ řekl šéf ODS. Premiér by podle něj měl požádat o mimořádný summit Evropský unie.