Zatímco ostatní výrobci aut se počátkem 21. století soustředili na hybridní nebo vodíková vozidla, Volkswagen se zaměřil na „čistou“ dieselovou technologii. Chtěl tím oslovit ekologicky orientované spotřebitele. Jak se ale vyspořádat se zažitou představou, že dieselové motory jsou příčinou smogové situace řady západoevropských a amerických měst? No přeci dieselovou technologií s motory EA 189 TDI, která měla nabízet nejen nízké emise a spotřebu, ale i báječný zážitek z jízdy.
Volkswagen navíc agresivním marketingem prezentoval svou novou technologii jako čistou a ekologicky šetrnou. Ještě v roce 2007 se novému dieselovému motoru nedařilo plnit přísnější americké normy. Uvedení na trh bylo tedy o půl roku odloženo. Selhání se nepřipouštělo. Bývalý generální ředitel Volkswagenu, Ferdinand Piëch, totiž vytvořil „kulturu, kdy výkonnost byla poháněna strachem“ a jeho vůdčí role byla charakterizována jako „vláda teroru“. 


Když se normy pořád nedařilo splnit, přišel Volkswagen s jinou strategií. Úmyslně instaloval „odpojovacího zařízení“ do koncernových vozů s motory EA 189 TDI. Zařízení vyřadilo některé funkce motorů, které vedli k omezení emisí v době testování. Sofistikovaný algoritmus rozeznal moment, kdy vozidlo procházelo testem a přepnul řízení motoru do jiného režimu. V něm motor spotřebuje víc paliva, no výkon i emise ponechává v patřičných mezích. Po skončení testu motor opět funguje v běžném režimu - s emisemi oxidu dusíku mnohonásobně překračujícími stanovené meze.


@em-1


Pro Volkswagen to byl obrovský skandál, když se na podvod přišlo. Spotřebitelé uvěřili této falešné technologii a v období 2009 až 2013 si jen v Evropě pořídili více než 8 milionů dieselových vozidel s motorem řady EA 189, z toho zhruba 160 000. v České republice. Podvod má velice negativní dopad na lidské zdraví. Volkswagen vypustil minimálně 250 000 tun (podle některých odhadů téměř 1 milion tun) nadlimitního množství oxidů dusíku. Ty jsou součástí zplodin motoru a jsou prokazatelně karcinogenní. Nadměrné emise v Evropě, které zkrátí život zhruba 1200 Evropanům včetně předčasné smrti 72 Čechů!


Za účelem odčinění následků kauzy Dieselgate se koncern Volkswagen rozhodl v USA realizovat program hromadného narovnání. Jednorázové odškodnění se pohybuje v rozmezí od 5.100 do 10.000 dolarů za každé vozidlo. K otázce odškodění evropských zákazníků - včetně Čechů konstatoval, že koncern „nemůže měřit všem zákazníkům stejným metrem, neboť řidičům v Evropě žádná újma nevznikla“.


@em-2