To, co zprvu vypadalo jako běžná návštěva starosty malého města u vysoce postaveného krajského politika, se změnilo v obrovskou korupční kauzu. Policie už v této kauze stíhá čtyřiadvacet lidí včetně významných politiků za to, že ovlivnili, kdo dotaci získá. Machinace s dotacemi na severu Čech probíhaly podle stranického klíče. 
Tvrdí to alespoň obviněný exředitel úřadu Regionálního operačního úřadu (ROP) Severozápad Petr Kušnierz. Ten byl již v minulosti sám opakovaně souzený. V této kauze se stal neoficiálním korunním svědkem. Jeho výpověď – alespoň podle vyšetřovatelů – rozkryla údajný korupční mechanismus, který ovládal přerozdělování dotačních peněz v Ústeckém a Karlovarském kraji. Kušnierz policistům u výslechu řekl, že dotace končily u žadatelů spjatých s občanskými i sociálními demokraty.


„Byla třeba alokace 200 milionů na nějakou výzvu a vím, že 100 milionů mělo jít pro ČSSD, 100 milionů pro ODS. @em-l Těch 100 milionů si zase měli dělit u sociálních demokratů Vaňhová (obviněná exhejtmanka Jana Vaňhová), Kouda a Fišera (exnáměstci Vaňhové). U ODS to měl být Dan Ježek (podnikatel a vlivný člen ODS) a René Budjač (někdejší radní za Ústecký kraj),” řekl Kušnierz policii.


Z obvinění vyplývá, že podle policie dotační úřad ROP Severozápad nezákonně posuzoval celkem 541 projektů a mohl tak způsobit škodu bezmála 14 miliard korun. Policie skupinu v úterý obvinila z poškozování zájmů EU, uplácení či zneužití pravomoci. Obstavila také desítky nemovitostí stíhaných podnikatelů a politiků v hodnotě skoro 900 milionů korun.