Nebyli to však zastupitelé města, kdo přišel s návrhem na nový název. Nápad na přejmenování dostali lidé z Univerzity Hradec Králové. Důvodem pro jejich rozhodnutí je, že chtějí vyjádřit sounáležitost Václava Havla s hnutím studentů v roce 1989. „Univerzity si vážím a jsem rád za její iniciativu," vyjádřil se k věci primátor Alexandr Hrabálek.


@em-1


Ne všichni však s tímto návrhem souhlasí. Jsou i takový, kteří si myslí, že náměstí při univerzitě není dostatečný prostor pro to, aby nesl jméno bývalého prezidenta. „Je to pro mě pořád málo. Ale lepší než nic. Do budoucna, až se komplex univerzity dobuduje a bude průchozím bodem, tak to snad bude dobré," řekl opoziční zastupitel Zdeněk Fink (HDK). Jeho nesouhlas však může mít i jiný důvod. Fink totiž ještě v roce 2012 žádal přejmenovat náměstí Svobody v centru města na Havlovo náměstí. Jeho návrh však tehdy neprošel o jeden jediný hlas, který mu nedala část zastupitelstva z ODS.
Kromě náměstí se v Hradci Králové nachádzí i lavička, která nese jméno bývalého prezidenta. Nachádzí se před knihovnou a navrhl ji architekt a Havlův přítel Bořek Šípek.


@em-2