Napsal to server HlídacíPes.org. Ředitel společnosti Residomo Jan Rafaj uvedl, že smlouva současně počítá se zajištěním „veškerých současných i budoucích, existujících i podmíněných dluhů "Residomo" až do celkové výše 1,75 miliardy eur (přes 44 miliard korun).
Podle serveru transakce vzbuzuje pochybnosti u advokátky Hany Marvanové, která v minulosti zastupovala nájemníky bytů OKD ve sporu s původními majiteli.


„Dochází tam k podivným peněžním tokům. Zástavní smlouva de facto znamená, že vám někdo dá peníze, nevlastní to sice přímo, ale skrze zástavní smlouvu to ovládá a pak dostane. Moje hypotéza je, že je tu záměr zakrýt vlastníka,“ uvedla Marvanová. 
Společnost RESIDOMO (dřívě RPG Byty) získala byty od své mateřské firmy spoluvlastněné podnikatelem Zdeňkem Bakalou RPG Industries, která je koupila v roce 2004 spolu s těžební společností OKD. V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě prodeje bytů je nabídne přednostně nájemníkům za netržních podmínek. Společnost ale byty neprodávala, zato v roce 2015 změnila majitele celá firma. 


Proti prodeji společnosti vystupovalo Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ hájící zájmy nájemníků, podle nějž šlo o další krok k dokončení podvodné privatizace OKD a hornických bytů. Privatizací OKD se zabývá soud i parlamentní komise.


Advokát Tomáš Sokol však nevidí žádný problém a podle nej proběhl celý prodej v pořádku, navzdory tomu, že při prodeji bytů OKD došlo k nedodržení Bakalova slibu a porušení privatizační smlouvy. Změnu vlastníka firmy RPG Byty pak v roce 2015 schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. 
Nájemníkům v krajním případě hrozí, že jim kvůli tomu majitel neprodlouží kontrakt. „Už to jednou hrozilo nájemníkům. Tehdy jsme to vyřešili s tím, že jim Residomo smlouvy na dobu určitou prodlouží. To se ale už nemusí opakovat,“ vysvětlil před časem jejich pozici Jan Vozárik, místopředseda Sdružení nájemníků ČR, které několik obyvatel z bytů požádalo o pomoc.


I někteří politici tvrdí, že nájemníci byli okradeni, protože měli byty dostat přednostně. V této situaci je pochopitelné, že si nájemníci říkají, že nemají co ztratit.