Největší sumu utratilo ministerstvo práce a sociálních věcí. To za druhé pololetí 2018 vydalo za poradce přes 56 milionů korun. Z toho jen 45 milionů šlo firmě Ernst a Young. Podle mluvčí ministerstva Barbary Hanousek Eckhardové jde o poskytování „služby personální kapacity v oblasti projektového řízení plnění z oblasti informačních technologií.“


Resort tím prý řeší dlouhodobý nedostatek lidí v příslušném odboru a navíc firma zajišťuje další služby jako kybernetickou bezpečnost nebo všelijaké konzultace v oblasti informatiky. 


@em-l

Miliony za arbitráž

Přes kapsu se kvůli poradcům a právníkům museli plácnout i na ministerstvu financí. To „vyplázlo" za advokáty ve sporu s Diag Human přes 3,5 milionu korun. Přitom se mezinárodní arbitráž, kdy firma požaduje po Česku přes 1 miliardu dolarů (asi 21 miliard korun), zadrhla a spor se nikam neposunul.


„Ministerstvo obecně spolupracuje s advokátními kancelářemi v této specifické právní oblasti, protože je v ní zapotřebí zapojit zkušené advokáty/litigátory s praxí ve vystupování před mezinárodními rozhodčími tribunály,“ vysvětloval pro Blesk mluvčí rezortu Jakub Vintrlík. Podle něj se tato praxe osvědčuje, a má dlouhodobě dobré výsledky.


Na kultuře měli vroubek

Většina ministerstev povinnost zveřejňovat poradce i s částkami plní. Všude to ale tak slavné nebylo. Na resortu kultury visel seznam z dob Daniela Hermana (55, KDU-ČSL) z roku 2017. Aktuální rejstřík byl zveřejněn až poté, co se po něm sháněl Blesk.


„Stránky v posledních týdnech procházejí rozsáhlou inovací a jednotlivé složky do něj vkládáme postupně,“ snažil se omlouvat neplnění povinností mluvčí ministerstva Bohumil Šíp.


Měli tam chyby, čárka dělá divy

V některých dokumentech a tabulkách našel Blesk chyby. Například na ministerstvu práce se někdo uklikl a z částky 995 830 korun udělal jen 995,83 korun. Resort spravedlnosti pak zveřejnil čísla za druhé pololetí roku 2018 a do toho zamíchal tabulky i z prvního půl roku. Mluvčí Vladimír Řepka chybu zdůvodnil tím, že resortu podřízené instituce už vydávají vlastní přehledy, a některá data tak v aktuálním seznamu zůstala nedopatřením.


1. Ministerstvo práce a sociálních věcí

To, co některá ministerstva dají poradcům, zvládli na resortu práce vyplatit firmě Ernst & Young za poskytování služeb projektového řízení. Společnost si přišla na astronomických 45 milionů korun. Další miliony rezort proplatil externím právnickým firmám.
Celkem vyplaceno: 56 334 760 korun


2. Ministerstvo vnitra

Přes 11 milionů korun dostala od ministerstva za konzultační služby agentura komunikačních technologií. Šlo o téměř čtvrtinu všech výdajů za zveřejněné období. Stotisícové odměny také rezort vyplácel advokátním kancelářím.
Celkem vyplaceno: 43 181 736 korun


3. Ministerstvo dopravy

Přes 20 milionů vyplatil rezort firmě Cendis za poskytování služeb v rámci informačních a komunikačních technologií. I kvůli této položce patřilo ministerstvo dopravy mezi ty, kdo zaplatil poradcům a firmám nejvíce.
Celkem vyplaceno: 42 956 228 korun


4. Ministerstvo financí

Velké peníze za advokátní služby zaplatilo i ministerstvo financí. Právní kancelář Arnold a Porter inkasovala za svoje služby skoro 16 milionů korun. Z toho přes 3,5 milionu dostali právníci za spor s Diag Human, který je už léta na mrtvém bodě.
Celkem vyplaceno: 23 217 575 korun


5. Ministerstvo pro místní rozvoj

Mastnou položkou ve vyúčtování ministerstva byla všelijaká hodnocení, popřípadě analýzy. Jejich ceny se šplhaly do milionů. Do očí bijící je i 70 milionů pro firmu KPMG za expertní posudky a různé kontroly. Společnost má s rezortem smlouvu na 4 roky, za ten letošní ale z ministerské kasy neviděla ani korunu.
Celkem vyplaceno: 21 748 894 korun


6. Ministerstvo obrany

Částky v řádech tisíců až desetitisíců vyplatil poradcům resort obrany, armáda a další organizace spadající pod ministerstvo. I když se jedná většinou o drobnější částky, i tak daly dohromady pěknou sumičku a obrana tak patří mezi dražší resorty.
Celkem vyplaceno: 13 081 602 korun


7. Ministerstvo zdravotnictví

Ucelený přehled, kolik ministerstvo zaplatilo například právníkům, na internetových stránkách resortu chybí. Dohledat se dají jednotlivé faktury podle měsíců. Jen za advokátní služby zaplatil rezort loni přes 12 milionů korun. Kolik berou poradci ministra, na webu není.
Celkem vyplaceno: 12 281 308 korun


8. Ministerstvo spravedlnosti

Poradce Michal Daněk si za svoje služby v oblasti optimalizací nebo připomínkování přišel na 1,2 milionů korun. Ostatní poradci už byli o něco levnější. Například konzultant Vladimír Parez dostal „jen“ něco přes 700 tisíc korun.
Celkem vyplaceno: 6 833 365 korun


9. Ministerstvo školství

Resort školství má mnoho komisí, které nejsou honorovány. U těch, které svým členům platí, je napsáno: „rozpočtové prostředky organizace“. Konkrétní částky ale v tabulkách u jednotlivých komisí nejsou. Lidé se tak musí spokojit s informací na webu, že ministerstvo vyplatilo přes 6 milionů.