Národní sportovní agentura by podle Hniličkových slov také zároveň ráda zjednodušila systém dotací pro kluby a spolky. „Zjednodušení vyplácení dotací by měly umožnit digitalizace a vznik rejstříku,“ vysvětluje předseda NSA s tím, že hlavním cílem agentury je získat pro český sport více prostředků. „Současný stav, kdy je v rozpočtu na rok 2020 pro sport zhruba osm miliard korun, není dostačující,“ dodává.

 

Nerozumí prý tomu, proč tak obrovský fenomén, jako je sport, má polovinu rozpočtu kultury. „Je to naprosto stejný fenomén pro Českou republiku, týká se každého z nás, ať už je to v oblasti zdraví, nebo propagace v zahraničí. Budeme se snažit propagovat sport dál. Abychom mohli ve sportu něco udělat, tak potřebujeme vyšší rozpočet. Připravíme taková pravidla, aby bylo jasné, kam ty peníze jdou,“ popisuje Hnilička své záměry. Podle NSA by sport měl mít v roce 2025 rozpočet zhruba 20 miliard. Většina peněz by měla jít na investice.

 

@em-1

 

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek však Hniličku varuje, ať na kulturu nesahá. „Pane předsedo Národní sportovní agentury Milane Hniličko, spolu s vámi se domnívám, že sport by měl mít větší veřejnou podporu. Kulturu ale nechte, prosím, na pokoji, ta je také podfinancována,“ zdůraznil ve svém tweetu.

 

A dodal: „Vážně Vás začnu brát, až když řeknete, že chcete pro sport dotace určené Agrofertu. To by dávalo smysl. Na to ale nemáte.“

 

@em-2