Takhle byly ve spolupráci s policií manipulovány veřejné zakázky za stovky milionů

  • 83247

Takhle byly ve spolupráci s policií manipulovány veřejné zakázky za stovky milionů

Policisté začali případ spolešnosti TESCO SOFTWARE prošetřovat v roce 2014. Součástí byl zásah na několika místech v zemi. Celkem policie uskutečnila čtyřicet prohlídek. Kromě olomouckého sídla Tesco SW prohledali například několik moravských radnic včetně hejtmanství v Olomouci a ve Zlíně. Kauza se týkala čtrnácti zakázek za několik set milionů korun.

V souvislosti s kauzou se na začátku probíralo podezření, že z okolí policejního prezidenta Tomáše Tuhého odešla SMS zpráva, která Tesco SW varovala před chystaným zátahem. Vyšetřovatelé mluvili o „brutálním úniku informací“. Později se však zjistilo, že směr komunikace byl opačný. Nejvyšší státní zastupitelství následně konstatovalo, že pochybila Generální inspekce bezpečnostních sborů i dozorová státní zástupkyně.  
Původně bylo obviněno dvacet lidí a osm firem. Loni v březnu Nejvyšší státní zastupitelství stíhání firem a části fyzických osob zastavilo. V říjnu ale padla nová obvinění.  


Policejní zásah policie proti vývojářské společnosti Tesco SW a dalším společnostem už řeší soudy. Olomoucká firma podnikatele Josefa Tesaříka žaluje stát o omluvu a odškodnění 11 milionů korun za nezákonné stíhání kvůli podezření na manipulace s veřejnými zakázkami. U pražského obvodního soudu sice společnost nepochodila, odvolá se však k Městskému soudu v Praze.  
„Toto rozhodnutí jsme očekávali, protože během projednávání věci soud naznačil, že pro detailní posouzení vyčká na případný právní názor vyšší instance. Jsme rozhodnuti podat odvolání,“ reagoval na verdikt Obvodního soudu pro Prahu 2 mluvčí Tesco SW Tomáš Jelínek. 

Dnes je 23.02.2019