Ve Věstníku policejního okrsku ve Fairfaxu v americkém státu Virginia vyšla zpráva o hromadné autonehodě nedaleko Washingtonu. Viník Josef Tošovský se vyřítil na hranu kopce. V momentě, kdy uviděl před sebou kolonu stojících aut, tak své červené ferrari strhl do protisměru. A srazil se se dvěma auty.

Všichni vyvázli živí, a italský sporťák byl úplně zdemolovaný. Spolujezdce z ferrari a dva lidi z druhého vozu odvezli do nemocnice. Byli mimo ohrožení života. Za bezohlednou jízdu dostal pokutu jenom 200 dolarů. Policejní zpráva končila slovy: „Řidič ferrari Josef Tošovský, 65, z Washingtonu D. C. byl předvolán pro bezohlednou jízdu“.

 Prototyp konzervativního bankéře si předtím nikdo nedokázal představit jinak než v černém obleku. Když se zpráva o jeho nehodě dostala do českých médií, Tošovský vůbec nereagoval. Zmizel i před kolegy.


„Domníval jsem se, že je stále v Bance pro mezinárodní platby (BIS),“ řekl Pavel Kysilka, bývalý viceguvernér ČNB. To samé si myslel i Luděk Niedermayer, někdejší kolega. Mnoho jeho bývalých kolegů z České národní banky si dloho myslelo, že stále vede Institut pro finanční stabilitu. Ten patří právě pod Banku pro mezinárodní platby (BIS).


V tiskové zprávě BIS oznámila, že odešel do důchodu. Ve funkci ho nahradil Fernando Restoy, španělský centrální bankéř. Tošovský v institutu působil už 16 roků a měl důchodový věk. Ještě v dubnu 2016 vyšel v BIS inzerát na uvolněnou funkci. Z toho vyplývá, že odchod oznámil krátce po nehodě. Není známo, co od té doby Tošovský dělá.

 

Josef Tošovský nastoupil po studiích ekonomie do Státní banky československé (SBČS). V osmdesátých letech pracoval v Živnostenské bance v londýnské pobočce. Byl členem KSČ a před rokem 1989 spolupracoval s tehdejší komunistickou rozvědkou,které vypracovával analýzy. Stal se šéfem SČBS. Po rozdělení Československa přešel na pozici guvernéra ČNB, kde vydržel až do roku 2000. Na konci roku 1997 si „odskočil“ do čela přechodné úřednické vlády.