Policie podle usnesení státního zastupitelství zajistila Švachulův majetek za 20,5 milionu korun. Obstavila například byt v Brně, garáž, chatu se zahradou nedaleko Brna a další nemovitosti u zámku v Čejkovicích na Hodonínsku. Švachula byl ihned vyloučen z hnutí ANO. Po tlaku premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše Švachula skončil i v dozorčí radě státní firmy ČD Cargo.


„Státní zástupce upozornil na skutečnost, že již byly vyvíjeny snahy obviněného odčerpat část peněžních prostředků výběrem 5,8 milionu korun v hotovosti ze zajištěného účtu, na což muselo být státním zástupcem obratem reagováno,“ uvádí usnesení Vrchního soudu v Olomouci.
Expolitik hnutí ANO stál podle detektivů v čele organizované skupiny, která na radnici Brno–střed paralyzovala férové přidělování veřejných zakázek. Vybraným firmám skupina podle policie dohodila zakázky za 180 milionů korun, za to si rozdělila úplatky 17 milionů, z čehož víc než půlka údajně přistála u Švachuly. 


@em-1


„Dosud byl prokázán majetkový prospěch u obviněného ve výši dosahující téměř 9 milionů korun, přičemž provedené důkazy svědčí i o prospěchu vyšším,“ píšou policisté.


Švachulovi hrozí 10,5 až 16 let za mřížemi, soud ho poslal společně s částí obviněných do vazby, aby neovlivňoval svědky. Soud se také obává, aby neprchl do zahraničí, policisté totiž zjistili, že v případě potíží byl připraven odjet do Švýcarska.


@em-2