Strojírenská firma ČKD Praha DIZ při stavbě pražského tunelu Blanka podle vyšetřovatelů účtovala fiktivní faktury v hodnotě přes 230 milionů. MF DNES to zjistila z dokumentů k případu. Podvody podle detektivů Národní centrály proti organizovanému zločinu řídil tehdejší šéf společnosti Petr Speychal.
Otevření tunelu Blanka se dlouho odkládalo kvůli poškozeným kabelům. Podle detektivů protimafiánské centrály společnost ČKD Praha DIZ, která je dodávala, proplatila v souvislosti se stavbou tunelu fiktivní faktury za více než 230 milionů. Z velké části právě za dodávky kabelů, které podle vyšetřovatelů nikdy nedostala. Společnosti, které faktury za dodaný materiál pro ČKD vystavovaly, nemohly podle policie materiál nebo služby ČKD dodat, protože neměly dostatečné odborné zázemí, zaměstnance a ani management, který by firmy reálně řídil.

Bývalý majitel firmy a jeden z obviněných v kauze – miliardář Petr Speychal, jemuž svého času patřila i hokejová Sparta – stál podle vyšetřovatelů na vrcholu skupiny manažerů a advokátů, která připravila stát celkem o ­téměř 850 milionů korun! Policie případ vyšetřuje od roku 2012 a protimafiánská centrála dosud obvinila 35 lidí kolem ČKD Praha DIZ včetně Speychala z krácení daní a praní špinavých peněz. Všechny obviněné policie stíhá na svobodě.