ParlamentnímListům.cz se však podařilo hovořit s některými členy uvedeného hnutí, kteří jsou detailně vpraveni do aktuálního dění. Své informace poskytli výměnou za utajení své identity, kterou redakce zná.

„Je tu velký problém, který se ukázal. Jde o marketing, vnitřní chod hnutí, Vaškovu paličatost a umíněnost,“ uvedl jeden z těchto zdrojů. Svá slova okamžitě rozvedl. „Jako první bych chtěl poukázat na jakýsi vnitřní boj, který se odehrává. Jde o to, že klíčovou členkou byla, je a jistě i bude poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková. Jenže v červenci navázala s Trikolórou spolupráci taky Tereza Hyťhová, zvolená na kandidátce SPD Tomia Okamury, a začal být problém. Ten problém spočívá v jednoduché inklinaci Václava Klause právě na poslankyni Hyťhovou,“ doplnil náš zdroj.


„Jenomže to by nesmělo být vše tak statické. Řeší se věci přes půl republiky, není v tom systém. Jihočeská organizace se snaží debatovat nad výsledky krajských voleb na Moravě, to nedává rozum. Mělo by vše být řízeno a pevně vedeno shora, musí se najít systém, nesmí se protežovat Okamurova poslankyně na úkor lidí, kteří pro hnutí mnoho obětovali,“ uvedl dále zdroj.

Podobných zkazek se ParlamentnímListům.cz podařilo získat víc. Jeden se však mezi ostatními vyjímal. Šlo o moment, kdy se do celé situace vložilo jméno exprezidenta Václava Klause.


„On se snaží pomáhat. Zákulisně i veřejně. Ale problém je zase v povaze Václava mladšího, který si nenechá nic rozmluvit, natož si nechat poradit. Vím, že měl podobné problémy už s pražským předsedou ODS Portlíkem, kdy si nechtěl nechat nic líbit, jenže teď tahle paličatost může výrazně ztlumit naši práci. Neříkám, že zabrzdit, protože elánu je dost, ale nikdo nechce stát před branami Poslanecké sněmovny, když jsou lavice na dosah. Není možné, aby SPD rostla a měla desítky zastupitelů, zatímco my řešíme, jak přistoupit k marketingu, a čekáme, kdy sněmovní kampaň spustit,“ uvedl jiný zdroj z Klausova hnutí.