Podle Flegra se momentálně celá země nachází ve třetí vlně. “Ta souvisí s ochlazením a zvýšením infekčnosti viru. A poměrně brzy ji přiživí i šíření infekčnějších mutantů z Anglie a Jižní Afriky. Třetí vlně jsme zabránit nemohli, její příchod vyvolala příroda. Trestuhodné však je, že jsme v prosinci nenechali opadnout druhou vlnu, naopak ji nesmyslně přiživili bezdůvodným rozvolněním opatření. Proto se nám třetí vlna začíná rozjíždět za situace, kdy je v populaci obrovská virová nálož a máme přeplněné nemocnice. Stejně jako v případě vlny druhé bude i tentokrát platit, že za naprostou většinu mrtvých nebude odpovědná příroda, ale chybná rozhodnutí konkrétních osob,” tvrdí.

“Opatření se mohou rozvolnit jedině za situace, že budeme mít někde mezi 500–800 nakaženými denně a hygiena bude stíhat všechny kvalitně vytrasovat. A těch 500–800 platí jen za situace, že se bude dostatečně intenzivně testovat pomocí PCR testů,” myslí si Flegr.

Do Poslanecké sněmovny dorazil Daniel Landa, aby představil Blanický manifest. Stejně se jmenuje i petice, na níž už přes půl roku sbírá podpisy po České republice. Landa mluvil mimo jiné o „virovém protektorátu“. “Vlastně ho i chápu,” tvrdí Flegr. “Také se ve mně co chvíli vaří krev. Ale abych parafrázoval české rčení – Daniel Landa zuří dobře, jenže na špatném hrobě. Chybou nejsou protiepidemická opatření. Chybou je, že se špatně používají. Jestliže je rozvolníme zrovna v okamžiku, kdy začnou zabírat a kdy je reálná šance srazit epidemii na kolena, jestliže s klidem dlouhodobě tolerujeme, že hygiena absolutně nezvládá trasování, potom jsou ekonomické i lidské oběti všech těch předchozích týdnů v lockdownu v podstatě zbytečné. Viníkem stávající situace není rouška, ale virus. V Česku však našel přičinlivé spojence – vládu a ministerstvo zdravotnictví."