Novák a Doucha čelí obvinění od roku 2016. Případ podmínečného propuštění se týkal podnikatele Tomáše Maliny, jenž si odpykával trest za závažnou hospodářskou kriminalitu. Malina byl odsouzen odvolacím soudem k pětiletému trestu za zpronevěru desítek milionů korun, za co si měl odsedět 5 let. Letos v lednu ho soudce Novák poté, co se za něj zaručili členové jednoho pražského nohejbalového oddílu, podmínečně propustil na svobodu. Doucha ho zastupoval jako advokát.


@em-l

Doucha u soudu řekl, že měl zájem, aby Novák o podmínečném propuštění rozhodoval. „Podařilo se nám odstranit věci, které doktor Novák v první, neúspěšné žádosti vytýkal. Pokud by i nadále v případu rozhodoval on, mohl jsem si být téměř jistý, že to dopadne dobře. Ale k tomu, aby to rozhodoval právě Novák, jsem žádné kroky nečinil,“ tvrdí Doucha.


Obžalovaní přiznali, že o případu komunikovali

Doucha se u Nováka informoval ohledně termínu podání žádosti o podmínečné propuštění tak, aby se k soudu dostala co nejdříve. „Já jsem mu poradil, kdy žádost má podat. Nemohl jsem ale dopředu vědět, zda budu v tom případě rozhodovat já či někdo jiný,“ řekl u soudu Novák. Podle obžaloby ale právě podáním žádosti v konkrétní čas mohli Doucha s Novákem obejít systém přidělování žádostí o podmíněná propuštění tak, aby v konkrétním případě rozhodoval právě Novák. 
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) dočasně zprostil výkonu funkce obviněného chomutovského soudce Ivana Nováka. „Důvodem zproštění výkonu funkce je stíhání za závažnou trestnou činnost, což by mohlo ohrozit důvěru veřejnosti v nestranné rozhodování soudů. Soudce Ivan Novák bude z funkce zproštěn do pravomocného skončení stíhání,” uvedla Schejbalová.