Vladimír Plášil působí jako soudní exekutor v Praze 7 od roku 2001. Prezidentem Exekutorské komory ČR se stal loni v dubnu.
"Exekuce byla zastavena, exekutor se obohatil neoprávněně a do tří dnů od nabytí právní moci musí získanou sumu 25 tisíc vrátit," uvedla ve zdůvodnění rozsudku soudkyně Marie Filippiová. Přiklonila se tak k argumentaci žaloby, která říká, že pokud v rámci protiprávní exekuce vymohl exekutor peníze na svoje náklady, musí je po zastavení řízení dlužníkovi vrátit. "Někteří respektují zákony a peníze vracejí, jiní se tomu snaží vyhnout. Lidé tak nemají jinou možnost než podat na exekutora žalobu pro bezdůvodné obohacení," uvedl advokát žalobkyně Petr Němec, zakladatel projektu Exekutor má smůlu.cz.

 

Potěšená byla rozhodnutím soudkyně i žalobkyně. "Věřila jsem, že věc dopadne v můj prospěch. Před deseti lety, kdy jsem ani netušila, že exekuci jde zastavit, by mě takový výsledek nikdy nenapadl," řekla po vyhlášení rozsudku mladá žena, která si nepřála zveřejnit své jméno. Před více než deseti lety si půjčila 10 tisíc korun od nebankovní společnosti, ale se splácením se dostala do potíží. I kvůli vysokému, více než stoprocentnímu ročnímu úroku a smluvní pokutě 200 korun denně se pak její exekuce vyšplhala až na 200 tisíc korun. Nárok na vysoké úroky a protiprávní penále pak soukromé firmě přiznala soukromá rozhodkyně.


 @em-1


Rozsudků, které konstatují neoprávněnost takových exekucí, je už řada. Verdikt z minulého čtvrtka je však jedním z prvních, které se týkají přímo navracení peněz exekutory.


Spor má však zatím za sebou pouze první kolo. Je pravděpodobné, že Plášil, který rozsudek odmítá komentovat, se proti výsledku odvolá. Aké budou případné Plášilovy vyhlídky při odvolání, je nyní těžké odhadnout. Před Vánoci však už padl na Krajském soudu v Ostravě v obdobném typu sporu první pravomocný rozsudek. I soudkyně Lenka Severová rozhodla, že exekutor Jaroslav Kocinec z Frýdku-Místku musí vrátit více než 50 tisíc korun, které si vyúčtoval jako náklady řízení zrušeného v roce 2015. 

 

Rozsudek považují odborníci za mezník v dosavadní praxi. "Je to průlomové rozhodnutí. Někteří se už dříve podřizovali rozhodnutí soudů, že je exekuce neplatná, a peníze vraceli. Někteří ale ne. Pro takové případy je nynější rozsudek klíčový," komentoval to například autor Mapy exekucí Radek Hábl.


@em-2