Nepořádek je slabé slovo pro to, co se dělo v posledních letech na dotačním úřadu ROP Severozápad. Zlodějinu za bílého dne řídil i bývalý šéf úřadu Petr Kušniertz, který za nekalé čachry při rozdělování evropských dotací dostal 7,5 roku natvrdo. Uplácelo se, šidilo se, kradlo se...

Podle mluvčí Evropské komise (EK) však nese částečnou odpovědnost za poměry na ROP Severozápad i Kalouskovo ministerstvo financí. Vyplývá to prý z auditu, který se zaměřil na chyby a podvody v čerpání eurofondů v Ústeckém a Karlovarském kraji.

Evropská komise: Na vině je i ministerstvo

Evropská komise poukazovala již delší dobu na české problémy s eurodotacemi. Situace vygradovala, když EU odmítla proplatit ROP Severozápad projekty za 2,6 miliardy korun. Místo evropských peněz je tak museli zaplatit samy kraje.

Audit EK však prý potvrdil nedostatky i v kontrole ze strany auditního orgánu, tedy ministerstva financí. Kalouskův úřad tak prý udělal chybu i v tom, že neodhalil, co se v dotačním úřadu děje.

Kalousek: Za problémy můžou kraje

"Činit auditora spoluzodpovědným, je logika stejně třeskutá jako požadovat po revizorovi jízdenek, aby zaplatil pokutu za černého pasažéra, kterého nepřistihnul," bránil se však dnes na brífinku Kalousek nařčení ze spoluviny. Odpovědnost za "krádeže" na severozápadě Čech je podle Kalouska plně na krajích a jejich vedení.

"Mluvčí jasně řekla, že úřad, který měl kontrolovat, to nedělal dostatečně. Nicméně kontrolu měl plně v gesci řídicí orgán ROP, a ne ministerstvo financí," vysvětlil Kalousek, podle kterého mělo ministerstvo v minulosti jen metodickou roli a audit operačních programů na něj přešel plně až letos.


@em-1


Pod kraje a jejich vedení spadal do konce roku 2012 podle Kalouska i výběr lidí, tedy Kušnierze a spol. "Ministerstvo financí ani centrální vláda neměly šanci tu volbu personální ovlivnit. V novém systému můžeme konstatovat významné zlepšení práce auditu," uvedl Kalousek.

Kraje: Platit by měl i stát

Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM) a exhejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD) však berou informace Evropské komise jako potvrzení názoru, že by se na platbě za projekty, na které EU nedá ani cent, měl podílet i stát. "My jsme uznali, že může být vina na krajích, ale může být i na ministerstvu, které to mělo minimálně dozorovat," dodal hejtman Bubeníček.


@em-2