Staněk o svém předsedovi Janu Hamáčkovi napsal, že nedodržel slovo, když mu předsednictvo strany vyslovilo podporu, ale pár dní na to se objevil návrh na jeho odvolání. Rýpnul si také i do svého případného nástupce ve funkci Michala Šmardy a to jen proto, že chyběl na folklorním festivalu v Dolních Dunajovicích.

 

Na poznámku poslance Petra Dolínka o tom, že by mu měl být zakázán přístup na jednání poslaneckého klubu, reagoval Staněk na jeho adresu vyjádřením, že by se „věrný křesťan“ měl chránit od „jeho pojetí ČSSD“. Jak se ale na tuto situaci v sociální demokracii dívají příznivci Miloše Zemana?

 

„Sociální demokracie je jedinečná v tom, že problém, který neexistuje, si dokáže sama vytvořit,“ reagoval poslanec Jaroslav Foldyna při dotazu Blesk Zpráv na nynější vnitrostranickou krizi. Podobně mluví i o Staňkových tweetech a jejich reakcích na ně: „Naprosto zbytečná diskuse.“ A v podobném duchu se Foldyna vyjádřil i o vládní krizi: „Ten problém je uměle vytvořený, vytvořil ho nikoliv Zeman, nikoliv Babiš, ale sociální demokracie sama vytvořila problém a ten v uvozovkách přetavila do vládní krize.“

 

@em-1

 

Řešení současné situace by Foldyna viděl například v dohodě s ministrem Staňkem na nějakém přechodném období - a to do září či října. Byť je k předčasným volbám ještě daleko, byly by pro sociální demokracii „jistým vysvobozením, jelikož by alespoň ukončily její agonii“, řekl Foldyna.

 

Podle bývalého místopředsedy Senátu Zdeňka Škromacha takto otevřené vnitrostranické diskuse na sociálních sítích straně neprospívají, přičemž zúčastnění by „měli spolu komunikovat a ne si dopisovat přes internet“. „Je potřeba obnovit komunikaci, aby spolu v uvozovkách řečeno kluci z vedení sociální demokracie a z poslaneckého klubu více mluvili,“ uvedl Škromach.

 

Ohledně toho, zda Miloš Zeman dodržuje ústavu, nemá Škromach jasný názor, zmiňuje ale existenci ústavních zvyklostí. „Kromě ústavy se vytváří také ústavní zvyklosti a ty vytvářel jak Václav Havel tak Václav Klaus a vytváří je i Miloš Zeman,“ doplnil.

 

@em-2