„Máme vyzkoušeno, že v případě sněhové nadílky jsme schopni dálnici zprovoznit a udržovat tak, aby byla sjízdná i v zimě,“ uklidňoval v listopadu ministr ty, co měli zkušenost z „pobytu“ na D1 minulou zimu. Po kolapsu na dálnici D1 ale náhle otočil,  „Ministr dopravy neovlivní počasí a těžko může být odpovědný za to, kde který řidič kamionu havaruje nebo zaparkuje ve sněhové vánici,“ řekl. Šéf rezortu dopravy zároveň pohrozil firmě, která dálnici opravuje, že buď dokončí svoji práci do pondělí, nebo jí zakázku sebere.


Jeho předchůdce Antonín Prachař si zpomněl na situaci, která prý dopomohla k jeho odvolání: nechtěl jiný úsek D1 nechat opravovat, a hlavně zužovat na podzim a zimu – prý se bál podobného kolapsu. „Je to absolutní neschopnost ministra. Kdyby se to stalo v jiné zemi, tak druhý den složí funkci,“ sdělil Prachař.
Současný ministr jako řešení nabízí zákaz jízdy kamionů v levém pruhu na dálnicích. S možností souhlasí i premiér Andrej Babiš, který sdělil, že chce, aby platila co nejdříve. Neodpověděl ale na dotaz, zda se Ťoka chystá peskovat, či dokonce odvolávat.


Celoplošné řešení naštvalo generálního tajemníka sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia Vojtěcha Hromíře. „Pak by bylo namístě se ptát, jestli je nutné platit za mýto, když by jezdili po jednoproudých komunikacích,“ reagoval, neboř jen vloni stát na mýtném vybral přes 10 miliard korun.
Lidovci kvůli kolapsu chtějí v úterý ve Sněmovně od ministra slyšet, co bude s neuspokojivým stavem vlastně dělat a jak mu hodlá předejít dalším problémům. Jejich předseda Pavel Bělobrádek dokonce nevyloučil, že navrhnou Ťokovo odvolání.