Před třemi týdny totiž médii probleskla zpráva, že Dalík si odseděl polovinu svého pětiletého trestu a požádal o propuštění. Soud má rozhodnout během nejbližších dnů. Dalík si před dvanácti lety řekl o úplatek půl miliardy korun, když pomůže výrobci obrněnců – společnosti Steyr, aby vláda kývla na její nabídku. Byl totiž svého času velmi blízko k tehdy nejmocnějšímu muži v zemi, premiéru Mirku Topolánkovi. 


Původně se mluvilo o nákupu víc než 400 vozů, za Jiřího Paroubka, který zpočátku obřímu tendru moc nefandil, došlo ke škrtnutí zhruba na polovinu. A tak v roce 2006 Paroubkova vláda vybrala jako vítěze rakouský Steyr, který měl dodat 199 pandurů za zhruba 20 miliard korun. 


Jejich nasazení do terénu však bylo neslavné, vojáci si od začátku stěžovali na nejrůznější závady, podle některých z tehdejších armádních zdrojů však roli hrálo i to, že se vojákům nákup zdál až příliš megalomanský. Armáda pak projekt s vysvětlením, že pandury neprošly jejími testy a výrobce navíc nestíhá plnit lhůty, stopla.


Koncem roku 2007 kvůli pozastavení miliardového obchodu hrozí mezinárodní spor, když tu se u vyjednávacího stolu s výrobcem pandurů objeví nečekaná tvář: zmíněný Topolánkův poradce Dalík.


Vláda vzala Steyr na milost v roce 2009 a podepsala s ním smlouvu na nákup 107 pandurů za 14,4 miliardy korun. O obchod se ale záhy začínají zajímat čeští i rakouští vyšetřovatelé. „Dalík uvedl, že pokud máme zájem o další realizaci projektu, je prý nutná platba celkem 18 milionů eur,“ vylíčil vyšetřovatelům na jaře 2011 bývalý manažer Steyru Stephan Szücs. 


@em-1


Zatímco Česko vyšel každý pandur na 134 milionů korun, Portugalsko ve stejné době jen na 40 milionů. Barták tvrdil, že české vozy jsou lépe vybavené, tehdy zveřejněné dokumenty však mluvily o opaku.


Kauza, ve které jako svědci později vypovídali i premiér Topolánek nebo ministr Barták, se ale točí hlavně kolem Dalíkova možného žádání o úplatek.


V říjnu 2012 jednoho nedělního večera policisté Dalíka zadrží a po tři a půl roku dlouhém procesu je odsouzen k pěti letům vězení a pětimilionové pokutě. Nepomohla mu ani Topolánkova přímluva.


@em-2