Karel Schwarzenberg letos v prosinci oslaví 83. narozeniny. Kandidovat do Poslanecké sněmovny se příští rok znovu nechystá, uvedl v pořadu Reflexu s názvem Prostor X. „Máme mladou, nadanou ženu, která ještě k tomu bohudíky dobře vypadá, která nás vede a taky je schopna rázných rozhodnutí. Na každý pád jsem přesvědčen, že do příští Sněmovny zase vstoupíme. Já už v příštích volbách nenastoupím,“ vzkázal Schwarzenberg v době, kdy se TOP 09 dle průzkumů pohybuje kolem pětiprocentní hranice, která rozhoduje o bytí a nebytí ve Sněmovně.

„Dnes už jsem nejstarší poslanec, opravdu prastarý dědek. Už v příštích volbách nebudu kandidovat, budu to jen pozorovat a komentovat,” oznámil Schwarzenberg a na dotaz, zda jde o jeho finální rozhodnutí, reagoval stručně: „Naprosto.”

Ke Kalouskovi přitom nyní Schwarzenberg pro Reflex poznamenal: “Má ale jednu nevýhodu - lidi ho nemají příliš rádi, to je bohužel pravda. Částečně si to zavinil sám, poněvadž lidi nechává cítit, že je chytřejší než oni. Což je. Ale z největší části jsou to pomluvy, co ho pronásleduje.“