Zatímco Velká Británie očkuje již několik týdnů a v Izraeli dostalo vakcínu přes milion lidí, v Česku je tempo očkování daleko pomalejší. Evropská léková agentura schválila vakcínu od firem Pfizer a BioNTech před Vánoci, očkování následně začalo 27. prosince. Na schválení látek od společností Moderna či AstraZeneca se pak stále čeká. Babiš proto míní, že kritika kvůli pomalému očkování by měla směřovat především na adresu Evropské unie, nikoliv na jeho kabinet.

„Věřili jsme tomu, že když jsme věc předfinancovali a vložili do evropského fondu 310 milionů korun, vakcínu dostaneme. Když Izrael údajně vakcínu přeplatil o sto procent, tak byli ve výhodě,“ řekl Babiš deníku Právo. Zemím jako Velká Británie nebo Izrael pak podle premiéra pomáhá především fakt, že se mohou rozhodovat samostatně bez ohledu na další struktury.
Proč unie nereagovala rychleji, se chce Babiš dotazovat přímo Evropské komise. Na jednání premiérů se o tom, proč se neočkuje, mluvilo již na začátku prosince.


„Vyzývali jsme, aby to šlo rychleji. Je nenormální, že vakcína AstraZeneca, která byla zakoupená již v srpnu, ještě nebyla schválena,“ zdůraznil premiér. Evropská komise podle Babiše tvrdí, že na rychlejší jednání nejsou kapacity. Česko tak může jen čekat, myslí si.


Babiš také zopakoval, že začátek informační kampaně nemohl přijít dřív, a to vzhledem k chybějícím vakcínám. „Nemohu lákat na vakcínu, když jí nemám dost,“ dodal předseda vlády v rozhovoru.