Centrum Levada prohlašuje, že režim Vladimira Putina stojí na dvou pilířích: na schopnosti zajistit ekonomický růst a na schopnosti zajistit veřejné služby. A právě důvěru ve schopnost Kremlu zajistit tyto dvě věci koronavirus, dle centra, podkopal. Ekonomický růst zajišťuje podporu od střední třídy, veřejné služby pak podporu od nižší třídy, a to včetně úředníků a důchodců.

Dle centra Levada byla zatím největší ranou pro Putinův režim finanční krize z roku 2008. Ta vedla k poklesu podpory pro vládu a dokonce i k protestům v roce 2011. Následně strana Jednotné Rusko čelila ve volbách signifikantním ztrátám. Pokles pokračoval, dle centra, až do roku 2013, pak ovšem došlo k anexi Krymu, což trend zvrátilo. Ale pouze na dva a půl roku, pak opět podpora pro vládu začala kolísat.


@em-1


Centrum Levada míní, že koronavirová krize zasáhne Rusko ještě silněji než finanční krize z roku 2008. Především ekonomicky, protože cena ropy spadla na historická minima a také v Rusku se ekonomika zastavila. „Dvakrát více Rusů uvedlo, že čelí zpoždění výplaty, krácení mezd nebo propuštění v květnu 2020, oproti říjnu 2019,“ uvádí Levada.


Krize se dotkla i důvěry ve Vladimira Putina. Když měli Rusové v průzkumu jmenovat lídry, kterým věří, v lednu prý 35 % uvedlo jméno ruského prezidenta, v květnu už jen 25 %. Jak centrum dodává, za 20 let měření k takovému poklesu ještě nedošlo.