Na podzim minulého roku pak obletělo svět video, na němž je Putin, který má skoro celou dobu opřenou pravou ruku a používá jen levou. A média si zaspekulovala: Trpí snad Putin Parkinsonovou chorobou, či nějakou jinou nemocí? Je jeho zdraví v pořádku, neomezuje ho během jeho mandátu? A od té doby občas probleskávají médii zprávy, že Putinův zdravotní stav (příští rok mu bude 70 let) není dobrý.

Umělé prodlužování volebních prezidentských období šitá na míru Putinovi je nutno vnímat především v praktické mocenskopolitické rovině. Putin totiž nemá nástupce jeho kalibru. Sám nynější prezident vyjádřil již před časem obavy, že náhrada za něho prostě není.

Kreml se tak snaží ,,Den D" zmíněným prodlužováním prezidentských období získat dostatek času na to, aby byl vybrán adekvátní kandidát. Teoreticky by se Putinovým nástupcem mohl stát technokraticky smýšlející Michail Mišustin, současný ruský premiér, který vyznává podobné metody či způsoby vládnutí jako Putin. Téměř jisté je to, že Putinovým nástupcem nebude Dmitrij Medveděv, který byl ruským prezidentem v krátkém intermezzu 2008-2012. Donedávna ještě premiérovi země Rusové zkrátka nepřišli na chuť a jeho popularita je obecně nízká.

Od Putinova nástupce, ať už to bude kdokoli, se rozhodně nebude dát čekat žádná revoluce jak směrem do vnitřní politiky, tak navenek. Ale bude se muset popasovat s velmi silným putinovským dědictvím, a vymanit se ze ze stínu kremelského vůdce bude pro každého nástupce těžké. Všechno však může být jinak, pokud se Putinovy zdravotní problémy budou zhoršovat a úřadující prezident nevydrží do roku 2036. Pak bude Kreml nucen už třeba brzo najít natolik schopného politika, který rychle naskočí do rozjetého vlaku.