Z letošního prvního kola senátních voleb ho nejvíce zaujal právě nečekaný výsledek Miroslavy Němcové v okrsku zahrnujícím střed hlavního města. „Němcová téměř dosáhla na 50 procent, což by znamenalo vstup do Senátu hned v prvním kole. Nakonec ji bude ještě ve druhém kole vyzývat stávající senátor a bývalý rektor Václav Hampl. Docela jim to oběma přeji. Upřímně: kdybych byl voličem tohoto obvodu, zachoval bych se obdobně jako pan prezident a poprvé po listopadu 1989 bych k volbám nešel. Oba kandidáti jsou, jak se říká, jeden za 18 a druhý bez dvou za 20. Z obou padají jen povšechné fráze, ani za jedním není za dlouhá politická léta vidět žádná skutečná práce, jen samé ambice, ambice, ambice,“ podotýká Petr Žantovský.

Považuje za opravdu pikantní číst, jak se mandát obhajující senátor Hampl naváží do poslankyně Němcové.  A ještě říká: "Nikdo neví, co by doopravdy chtěla. Vždy odkývala ODS, co strana zavelela, a to nejsou pro Senát dobré věci. V ODS prosakují Zahradilovy a Vondrovy resentimenty vůči Evropské unii, pořád tam prosakuje, abychom to řešení klimatické krize neuspíšili a neublížili velkému průmyslu," rekapituluje mediální odborník Hamplovu kritiku.

Tady by však s dosluhujícím senátorem zajedno nebyl. "Tady je totiž třeba Hampla trochu doplnit. Předně: Miroslava Němcová nikdy neměla, co mi paměť slouží, žádnou použitelnou myšlenku. Určitě a rozhodně bych ji nepodezíral z nějakého euroskepticismu, resp. jakéhokoli rozhodného postoje vůči Evropské unii a vlastně vůči čemukoli. Němcová byla vždy mistryně v odezírání z úst šéfa své strany, tedy ODS. Když jím byl Klaus, nebylo větší ‚klausovky‘ nad ni. Velmi živě si vybavuji, jak mu nadbíhala, jak se pokoušela opakovat jeho fráze, které však vinou svého vzdělanostního deficitu ani při nejlepší vůli nemohla zpravidla ani pochopit, natož nějak obohatit. Prostě vždy patřila do stáda,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.