Náměstek pro zdravotní péči a vedoucí projektu Chytrá karanténa Roman Prymula zmínil konkrétní případ prodejny potravin a smíšeného zboží na Zlínsku. Tam se navzdory hygienickým opatřením nákaza šířila mezi zaměstnanci i zákazníky. „Je třeba říct, že se tam došlo k případu, kdy se nakazil zákazník jenom tím, že si šel koupit jogurt do té prodejny. Nic jiného neudělal a přesto u něj došlo k výskytu této nákazy,“ řekl na tiskové konferenci epidemiolog Roman Prymula. Šlo o čtrnáctiletou dívku, která navíc měla rukavice.


Nákaza se rozšířila v obchodě s potravinami a smíšeným zbožím velkém 405 metrů čtvrečných. A nedá se říct, že by tu nedodržovali hygienická opatření. Pečivo tady prodávali výhradně balené, několikrát denně dezinfikovali plochy i povrchy a u poklady bylo plexisklo. 


K dispozici měli všichni zákazníci jednorázové rukavice i dezinfekci hned u vstupu. Součástí prodejny byla i výdejna zásilek objednaných z internetu. Uličky mezi regály byly široké průměrně 2,5 metrů.


Prodavačky a zaměstnanci obchodu podle informací Centrálního řídícího týmu, které představil Prymula, používali rukavice, roušky, štíty, dezinfikovali si ruce. V rámci směn se ale potkávali všichni zaměstnanci. Fungovaly zde směny, podle kterých bylo pět lidí v práci dopoledne a čtyři odpoledne, někdy se ale překrývali.


Jak přesně se dívka i přes všechna bezpečností opatření nakazila, to není jasné. „Není tam opravdu zjištěno, jak došlo k tomu vlastnímu mechanismu nákazy. Je to naštěstí poměrně výjimečná věc. Jenom jsem tím chtěl ukázat, že i to se stát může,“ upozorňuje Prymula.


@em-1


Oproti tomu další případ, který Prymula představil odůvodnitelný je. Na oddělení následné péče v nemocnici v Mariánských Lázních, kde se rozšířila nákaza za necelý měsíc mezi 58 lidí, byla před vypuknutím epidemie nevhodně nastavená epidemiologická opatření.


Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha to, že se dívka nakazila i za dodržení hygienických opatření, není důvod ke zpřísnění podmínek. „Myslím si, že jsou dostatečná. Toto je nějaký případ, případová studie na základě této prodejny. Určitě bude probíhat další šetření,“ řekl ministr.


Výjimečnost případu potvrzuje i šéf týmu chytré karantény Roman Prymula. „Abysme nedělali z komára velblouda -  je to opravdu jeden případ. Ukazuje se, že tohle není cesta úplně frekventní. To je raritní záležitost. Takže zase abysme tady nedělali nějaká složitá opatření, která zas tak klíčová nejsou. Ale stát se to prostě může, tak abychom na to mysleli a abychom se zbytečně neexponovali nějaké nákaze,“ řekl Prymula.


@em-2