Do celé věci je však třeba nahlédnou pořádněji. Staněkovi se totiž nepodařilo přesvědčit pouze sedm členů podvýboru pro kulturu. Z nich je šest poslanců opozičních a jenom jedna poslankyně je z hnutí ANO. Důvod nespokojenosti je tedy více než zřejmý.Ministr kultury navíc neměl při odvolání Fajta moc na výběr. Šéf Národní galerie totiž už několik let prokazatelně hospodařil s prostředkami. Kdyby nebyl odvolán, mohl by se za tyto činy zodpovídat samotný ministr. Jeho rozhodnutí podpořil i šéf ČSSD Jan Hamáček.Podle informací zjištených ze zdrojů webu parlamentnilistiny.cz začal Fajt ihned po svém odvolání rozesílat výzvy na všechny strany s naléhavou žádostí, aby se za něho umělecké organizace i umělci postavili. Měl se vymlouvat na politické hry a na to, že se stal jejich obětí. Redakci zmíněného webu se však podařilo shromáždit hned několit klíčových informací, které jasně dokazují, že Fajt ve funkci skončil oprávněně.


Výlety za peníze daňových poplatníků

Jenom v lednu 2019 vycestoval Fajt jako generální ředitel do Indie s cílem dohodnout tam jakousi výstavu, která by se v Praze konala. Rozpočet výstavy byl stanoven na neuvěřitelných 50 milionů korun. A samotná cesta stála taky pořádný balík, až 300 tisíc korun z peněz daňových poplatníků. Fajt si totiž ještě zaletěl do Kuvajtu. Výsledek těchto cest přitom nebyl vůbec žádný, protože žádná výstava se nikdy nekonala.


Tenhle indický výlet však neskočil při zminěných 300 tisících. Fajt totiž stihl v Indii uzavřít smlouvu ohledně honorářů pro Indy. Sice se žádná výstava nekonala, ani konat nebude, smlouvy byly nastaveny tak, že Indům musíme bez ohledu na to jejich honorář (za nic) zaplatit. A ten činí 1,5 milionu korun!


Kromě těchto případů strávil exředitel Fajt jen v první čtvrtině tohoto roku 31 dní mimo republiku, co je 35% jeho celkového pracovního času. To činí další desetitisícové náklady na jeho aktivity. A to mluvíme jenom o prvních měsících roku 2019. Ředitelem Národní galerie byl Fajt 5 let! 

@em-l